Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libochovice, Tlustý, Jaromír: Pamětní deska Josefu Koptovi 2006

80 let „Scény“ - Poděkování

Velká dáma amatérského divadla – libochovická Scéna – oslavila své narozeniny! Mnozí z vás jste byli při tom a tak není důvod psát mnoho slov. Dovolte mi tedy, prosím, jen malé ohlédnutí.....
Bylo to naštěstí příjemné podzimní sobotní dopoledne. Před domem čp. 18 v Purkyňově ulici bylo vskutku rušno. Odhalení pamětní desky spisovateli, dramatikovi a československému legionáři Josefu Koptovi mělo důstojný průběh. Po státní hymně, básni Josefa Kopty Sloky k slavnostnímu dni v podání Alžběty Česalové a projevu Aleny Burdové pozdravili přítomné hosté: Dalibor Černý - předseda správní rady Purkyňovy nadace, Jaroslav Beneš – starosta města a ministr zahraničí a čerstvě zvolený senátor za náš region - Alexandr Vondra. Jménem rodiny Koptovy poděkoval jeden z vnuků Josefa Kopty – herec Václav Kopta, který také slavnostně odhalil dědečkovu pamětní desku. V podání libochovického smíšeného pěveckého sboru Melodie zazněla, mimo jiné, Smetanova Česká píseň. Pietnost a důstojnost celému aktu dodala vojenská historická jednotka, která držela čestnou stráž, jako připomínku Koptovy životní etapy, kdy se společně s mnoha tisíci dalších členů československých legií zúčastnil bojů v Rusku za vznik samostatného Československa. Proto byla také na závěr celé slavnosti položena kytice u pomníku padlých v první světové válce v městském parku .
Myšlenka na uctění památky J. Kopty, duchovního otce „Scény“, vznikla již před lety, avšak především z finančních důvodů nebylo možné ji realizovat. Teprve v současné době se záměr uskutečnil. Nemalou zásluhu na tom mají Jaroslava Stará, Alena Burdová a Josef Krob. Vše by však bylo marné bez finančního přispění Purkyňovy nadace ve Slatině, jejíž vedení mělo pro tuto věc velké pochopení.
Druhá část oslav osmdesátin „Scény“, jež vypukla v odpoledních hodinách, se však již nesla zcela v duchu divadelním. Herci, režiséři i technici, jimž byla a je „Scéna“ matkou i milenkou, předvedli svůj repertoár, tak, jak jej mohli diváci vidět za posledních deset let. Na jevišti defilovalo v kratších i delších ukázkách všech 10 představení, počínaje „Tanečními hodinami pro pokročilé“, přes „Malované milování“, „Manžela na inzerát“, „Jak se státi dobrým chovatelem svému slonovi“ atd. až po nejúspěšnější hru „Naši furianti“. Je třeba složit hold všem účinkujícím za jejich entuziasmus, s jakým do přípravy a především realizace celého slavnostního odpoledne vstoupili. Vždyť pro některé byl sled jednotlivých ukázek her tak rychlý, že se mnohdy ani nestačili převlékat do kostýmů. Moderátor Petr Jančařík příjemně uváděl celý program a neskrýval obdiv k předváděným výkonům.
Velký dík však patří divákům, za jejich vydrž a zaujetí, se kterým ty bezmála tři hodiny v hledišti seděli a herecké výkony oceňovali smíchem i potleskem. A co byl největší zážitek pro nás, herce? Když v úplném závěru byl náš výkon oceněn tím, že diváci vstali a několik nádherně dlouhých minut nám tleskali vstoje. Děkujeme, bylo to to nejlepší poděkování, jaké se nám mohlo dostat!
Jelikož jsem již začal děkovat, myslím, že je nutné poděkovat především všem těm, kteří se na přípravě slavnostního dne, jakým pro „Scénu“ 4. listopad tohoto roku, byl. Ať již hercům, tak i všem organizátorům, bez nichž by se oslava neuskutečnila. Bohužel zde musím použít otřepanou a málo sympatickou větu - nelze vyjmenovat všechny. Členové přípravného výboru oslav, herci, členové technického odboru, ale i občané, kteří mají k divadlu v Libochovicích blízko, ti všichni přiložili svou ruku k dílu. Snad mi však dovolíte jedno jméno napsat a tím složit velký dík té, jež měla celou tu nelehkou organizaci na svých bedrech - prezidentce našeho divadelního spolku Alence Burdové.
Oslavy skončily a vše se vrací opět do šaten, do rekvizitárny, na jeviště, do autobusu a do aut, která nás povezou předvést „Světlo“ či „Furianty“ zase někam jinam. A že se chystá zase něco nového, to je jisté! Přejme tedy další plodné roky naší „Scéně“! Bude žít a možná za desítky let znovu slavit, pokud jí budeme oporou my na jevišti i vy v hledišti a bude-li jí Thálie příznivě nakloněna!

Za Divadelní spolek Scéna Jaromír Tlustý

Libochovické noviny. Roč. 2006, čís. 12.s. 8, 9
http://www.libochovice.cz/ln/art_pub_detail.asp?art_ID=860
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':