Databáze českého amatérského divadla

Texty: Podzimní fantazie 2006

Autor: ZuS
2006-11-10 11:25:52

Ač se to nezdá i podzim může být bohatý na události spojené se scénickým tancem. Jako kdyby toho na jaře nebylo dost!
Letošní Podzimní fantazie proběhla od 24. do 25. října 2006 opět již tradičně v Městském divadle Jablonec nad Nisou. Protože tentokrát organizátoři vyměnili pořadí večerů, tak jako zahájení proběhl přehlídkový program. Od nejmenších školáků až po dospělé bylo možno zhlédnout tanečníky ve čtrnácti choreografiích plných taneční poezie a tanečního nadšení. Jednotlivé práce byly většinou z loňského roku různého stáří a jejich společným jmenovatelem námětů se stalo především výtvarné zpracování a uchopení tance jako jedné z divadelních složek. Přehlídka je sice regionální, ale zároveň otevřená. Kromě TS Magdaléna (organizátora přehlídky), ZUŠ Jilemnice a Parau Parau z Jablonce nad Nisou se zde představily soubory působící mimo Liberecký kraj: ZUŠ Mladá Boleslav, TK Roztoč Roztoky u Prahy, ZŠ a ZUŠ Karlovy vary, ZUŠ Tachov a HOP – HOP ze ZUŠ Ostrova nad Ohří. Právě tento poslední soubor byl zástupcem dramatických oddělení, které se velice intenzivně věnují pohybovému divadlu.
V bludišti mého srdce v choreografii a režii Ireny Konývkové přineslo divákům pohled do vnitřního světa mladého člověka. Vodítkem byla experimentální poezie. Porota ocenila sílu umělecké výpovědi svým ohodnocením, které znělo velice lakonicky – „Bez komentáře“. Prostě nebylo co říci k dobře vyváženému představení.
Mgr. Jiří Lossl, ak. mal. Blanka Kadlecová a Věra Činčarová okem odborníků udělili ještě další ocenění : TS Magdaléna a choreografie Vadí – nevadí je zaujala svou kompozicí (autorka Magdalena Rellichová, U ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary Ladná lichá Čeladná vyzdvihli tanečnost (autorka Petra Blau). Vzhledem k zaměření celého festivalu a jeho tématu Hudba v těle a tělo v hudbě s důrazem na výtvarnou složku choreografie byly uděleny následující ohodnocení Za hudební, výtvarnou a taneční harmonii: ZUŠ Tachov A líbí se mi… (choreografie Irena André), Parau Parau Žabí žert (ve společné choreografii), TK Roztoč Bubliny (choreografie Zuzana Kučerová) a ZUŠ Jilemnice Studánka (choreografie Ilka Kulichová).
Všechno tato ocenění byla předána na rozborovém semináři, který se uskutečnil po ukončení přehlídky. A nebylo to poslední ocenění. Choreografie se staly inspirací výtvarné dílny, tak jako loni, konající se druhý den dopoledne v ZUŠ Jablonec nad Nisou. Zúčastnily se jí děti, jak večer předtím tančící, tak z řad obecenstva. Jejich podnětem měla být malba pod vlivem tance, který viděly. Dílna přinesla výsledky v podobě abstraktních obrazů těšící oko nezávislého pozorovatele i aktéra, pyšného na to, že jeho práce se stala předlohou práce jiné. Obrazy byly vystaveny v divadle a jejich následná dražba proběhla v druhém večeru XX. Celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých, která plynule navázala na tento V. festival scénického tance a pohybového divadla. Výtěžek byl věnován zrakově postiženým. Celá Podzimní fantazie byla zakončena představením v divadle 25. října. Skupina tanečního divadla Nanohach uvedla své úspěšné představení Naměkko Naostro. Tři dívky v různých situacích a dvou částech večera. V té první je jemnost, ladnost, přátelství, čas. V kontrastu se ukázal střet s surovostí, která se ve druhé části večera ukrývala pod jemnou dívčí ručkou. Show byla ostrá, velmi reflektující dnešní dobu. Ač silně interaktivní, přes nedostatek diváků dokázaly tanečnice Marta Trpišovská, Eliška Kašparová a Jana Hudečková vytvořit opravdovou atmosféru prostředí zápasu, ve kterém nikdo není vítěz.
Návštěvnost vůbec byla smutnou kapitolou celého festivalu. Nepochopitelný nezájem publika byl pouze ke škodě pověsti jabloneckých příznivců dobrého umění. Pravda je, že bez správného výchovného vedení nenalezne divák cestu do divadla. Pokud ovšem některé školy nejsou schopny dorazit na představení včas nebo vůbec, není se čemu divit. Součástí Podzimní fantazie bylo totiž i dopolední, středeční představení pro školy. V programu vystoupilo TS Magdaléna a dramatické oddělení ZUŠ Liberec. V hledišti to trochu vypadalo, jako kdyby bývalé okresní město mělo pouze dvě vzdělávací instituce. Pedagogičtí pracovníci ostatních jabloneckých škol zřejmě nemají potřebu doceňovat význam pro společnost kulturně vzdělaného, orientující ho se v různých uměleckých žánrech člověka. To je ovšem u jejich práce s podivem.
Podzimní fantazie úspěšně prošla V. ročníkem. Přejme jí dále možnost prezentace stejné kvality jako dosud i v příštím roce.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':