Databáze českého amatérského divadla

Texty: Historie souboru ex www

Historie souboru
Pohybové studio H bylo založeno v roce 1993 Mgr. Henrietou Vítovou, jež byla jeho vedoucí až do konce sezóny 2000/2001. Ve vlastních prostorách v Biskupcově ulici na Žižkově pracovala Henrieta Vítová nejprve se dvěma skupinami dětí rozdělenými na začátečníky a pokročilé. V prvních letech byla jedinou autorkou choreografií.

V březnu roku 1996 skupina pokročilých poprvé veřejně vystoupila se sestavou step-aerobiku v rámci Přehlídky pódiových skladeb pořádané asociací Sport pro všechny. Získala zde ocenění za sestavu „Rybitví“ a možnost vystoupit na Mistrovství České republiky ve sportovním aerobiku. Tato exkurze do oblasti sportovního aerobiku však byla pouhou epizodou, v tomtéž roce už Pohybové studio H soutěžilo především v soutěžích parketových formací a scénického tance.

V letech 1997-1998 působila v souboru jako pedagožka Helena Jurčičková-Peerová. Vytvořila několik choreografií pro obě skupiny. V roce 1998 studio poprvé uspořádalo vlastní akademii, kde předvedlo plody její dvouleté práce. Na repertoáru se i nadále podílela Henrieta Vítová, svou první choreografii vytvořila také členka studia Kateřina Kaňková (1998).

Po odchodu Heleny Jurčičkové k souboru přišla Šárka Vrašťáková (1998 – 2000). Pracovala již se čtyřmi skupinami dětí od 5 do 16 let rozdělenými podle věku. Během působení této pedagožky dosáhlo studio největších úspěchů. Šárčina choreografie „Sladké slzy“ nejprve získala ocenění za nejlepší choreografii na 7. ročníku Tanečního setkání, později postoupila na Mistrovství ČR juniorů, kde zvítězila (květen 1999). V tomtéž roce na Celostátní přehlídce scénického tance dospělých získaly dívky ocenění za interpretaci choreografie „Pod nebem“. V roce 2000 pak pokračovalo úspěšné tažení soutěžemi juniorské i dospělé kategorie. Juniorky obhájily titul mistryň republiky s choreografií „Pod nebem“, dospělé obsadily s choreografií „Ze mě“ 3. místo na Mistrovství ČR a opět získaly ocenění za interpretaci na Celostátní přehlídce scénického tance. Soutěže se poprvé zúčastnila i skupina dětí od 9 do 12 let se Šárčinou choreografií „Chilli“. Pohybové studio H nadále pokračovalo v tradici uvádění vlastních, v této době ještě odpoledních vystoupení – jeho taneční akademie se v roce 2000 uskutečnila v Paláci Akropolis na Žižkově.

V sezóně 2000/2001 pracovala s nejstarší skupinou Marika Blahoutová-Hanušová. Připravila choreografii „Po jablíčku“, s níž dívky zvítězily na Mistrovství ČR dospělých v červnu 2001. V prosinci 2000 se Pohybové studio H také zúčastnilo Mistrovství světa, kde obsadilo s choreografií Kateřiny Kaňkové „Jsem“ 5.místo.

Zbylé tři skupiny učila nejprve Anna Čumpelíková, která ale hned v listopadu 2000 odešla a tak se dětem z těchto skupin věnovaly společně Henrieta Vítová a Kateřina Kaňková. Skupina dětí se v lednu 2001 zúčastnila soutěžní přehlídky, kde obdržela ocenění za umělecký dojem v choreografii „Pohlaď mě“, jež byla společnou prací všech tří pedagožek. Sezónu soubor opět zakončil akademií v Paláci Akropolis.

Na konci sezóny 2000/2001 bylo studio ve své původní podobě zrušeno a přišlo o prostory v Biskupcově ulici. Nejstarší skupina se osamostatnila a začala pracovat v novém prostoru v Kouřimské ulici. Vedoucí souboru se stala Kateřina Kaňková, jako pedagožka zde do konce roku 2001 pracovala Kateřina Bednářová. Po jejím odchodu přebrala pedagogickou i choreografickou činnost Kateřina Kaňková. Na podzim roku 2001 se skupina znovu účastnila Celostátní přehlídky scénického tance s výše zmiňovanou choreografií „Po jablíčku“. V následujících letech se v souboru vystřídalo několik pedagožek (Magda Kalhousová, Eva Lacková, Kristýna Slezáková, Martina Lacová), choreografie však vytvářela pouze Kateřina Kaňková. Soubor uspořádal další tři akademie (2002 společně s TS Impuls v Paláci Akropolis, 2003 v divadle Solidarita, 2005 v Salesiánském divadle). Na úspěchy z let 1999-2001 se opět podařilo navázat až v sezóně 2004/2005. Soubor obsadil s choreografií „Občas mimo“ 3.místo na Jarní ceně, regionálním kole pro Prahu a střední Čechy, odkud postoupil na celostátní přehlídku Dancelife 2005, kde skončil čtvrtý. Druhým velkým úspěchem této sezóny byl postup na Celostátní přehlídku scénického tance s choreografií „Lásky včerejší.“ O rok později na Pražském poháru Taneční unie ČR opět umístil na 3.místě, tentokrát s choreografií na hudbu z muzikálu Chicago. Toto umístění sice též znamenalo postup na celostátní soutěž, které se však Pohybové studio H z technických důvodů nezúčastnilo.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':