Databáze českého amatérského divadla

Texty: LONGINOVÁ, Martina: Pražské poetické setkání - 2003

LONGINOVÁ, Martina: Pražské poetické setkání
Už se stalo tradicí, že má Pražské poetické setkání (dříve Pražské Vajíčko) z hlediska organizačního vysokou úroveň, a to zejména díky paní Evě Bazikové, která si před lety vzala “na bedra“ všechny pražské obvody, a statečně, s humorem a vlídností přehlídku opečovává. Navíc divadelní prostor v DDM v Kobylisích je přÍmo ideální jak pro sólové recitátory, tak pro soubory. Přehlídka byla rozdělená do dvou víkendových dnů: v sobotu se představila I.a III.kategorie (porota: Marta Hrachovinová-VOSH, Martina Longinová-ZUŠ Kolín, Jakub Hulák-Artama), v neděli pak II.a IV. kategorie(porota: Jakub Hulák-Artama, Martina Longinová-ZUŠ Kolín, Gabriela Sittová-DAMU).
I.kategorie opravdu příjemně překvapila. Velmi minimálně se objevovaly známé nešvary dětských recitátorů - nepřirozené intonování, nelogické akcentování,ilustrování atd. /a to i u takového textu, jakým je Hrubínova Červená Karkulka/. Děti byly vybaveny slušnou technikou mluveného projevu, humorem a především vlastním pochopením textu a zaujatostí. Výběr textu došel dokonce až k Janu Skácelovi a jeho Nejmodřejší kurzívce a žasli jsme, jak nás umí dívka ze 3.třídy svým jasným postojem a chápáním autora oslovit. III.kategorie už byla co do kvality proměnlivější. Objevily se výkony vyzrálejší, se schopnostmi recitátorů stavět text, kontaktovat se s divákem, avšak nutno říct, že bylo (překvapivě k věku ) dost přednesů bez opravdového vztahu k věci. Porota to v této kategorii tudíž neměla tak těžké - těch výrazně přesvědčivých výkonů byla hrstka. V neděli se začalo opět u těch mladších.
II.kategorie volila více poezii (Neruda, Halas, Seifert, Nezval, Krylov, Brzechwa...) a myslím, že bylo co zažívat. Recitátoři v drtivé většině oslovili, přitáhli si posluchače svou osobitostí a názorem, svou emocionalitou, schopností tvořit atmosféru a pracovat s veršem. Zaujaly i tak oříkané texty, jakými jsou např. Fryntův Jelikož a Tudíž, který pojednou zazněl překvapivě „nově“a vtipně, či Nezvalova Pohádka o vose a králi a Nerudova Balada rajská. Znovu se mi zde potvrdilo, že nezáleží na tom, jak často se text kde říká, ale proč. Může tak předčít i zdánlivě atraktivnější prózu. Oceněných recitátorů tu byla hojnost. Nu, a na závěr ti věkem nejstarší. Ve IV. kategorii jsme vyslechli mnohé přednesy bez vyjasněných osobních náhledů, plné základních nedostatků, ale také ty špičkové od zkušených recitátorů, kteří se na přehlídku vracejí a jejichž pokroky jsou přímo hmatatelné. A pak tu byli ti, kteří si stojí někde uprostřed. Dramaturgie byla rozmanitá a ocenili jsme zvláště, snažíli-li se recitátoři o různorodost při výběru obou textů, a u těch zkušených, že neustrnou na tom,co už „umějí“ a jdou ve svém hledání dál...Kolem této kategorie vznikalo asi nejvíce diskuzí v porotě a zde druhé texty opravdu pomohly ke konečnému verdiktu, koho a jak ocenit. Řeknu vám, milí kolegové, mnohdy je to rozhodování pořádná dřina, viďte? Jsem ale opravdu ráda, že jsem u toho opět byla, a že se nic (v tom dobrém) v Praze nezměnilo. Každý účastník si, doufám, odvezl nějaké ty inspirativní zážitky a na krku malou knížečku s nepopsanými listy nových Pražských poetických setkání...díky za to.
Martina Longinová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':