Databáze českého amatérského divadla

Texty: KASKA, František: POEZIE NA (V) OSTROVĚ ...2006

KASKA, František: POEZIE NA (V) OSTROVĚ = OSTROV POEZIE. Deník Dětské scény Trutnov 2006/0.


Možná, nebo spíše dost pravděpodobně, už někoho tato slovní „hříčka“ napadla, ale na oblastním kole Celostátní přehlídky dětských recitátorů Dětská scéna 2006 pro Karlovarský kraj v Ostrově nad Ohří se skutečně podařilo vytvořit ostrůvek, který žil poezií a byl vynikajícím zážitkem nejen pro soutěžící interprety, ale pro všechny, kteří se věnují a fandí dětskému přednesu a poezii vůbec. Dík za to patří především organizátorům - občanskému sdružení Minidiv a ZUŠ Ostrov v čele s Irenou Konývkovou. Pro dětské interprety byly připraveny nejen kvalitní prostory pro vystoupení, drobné dárky s pamětními listy, ale také občerstvení a především rozehřívací, seznamovací a rozmlouvací semináře, jejichž vedení se ujali zkušení studenti LDO ZUŠ Ostrov. Semináře probíhaly přímo v prostorách, kde soutěžící později přednášeli, a tak si, krom jiného, mohli i dopředu „osahat“ prostor, zkusit akustiku, světla a vybrat ideální místo pro svůj výstup. Přehlídky se zúčastnilo celkem 43 dětí. Výkony hodnotily dvě odborné poroty: Jiřina Lhotská, Eva Venclíková a Jiří Oudes pro I. a II. kategorii, Iva Dvořáková, Eva Willigová a František Kaska pro III. a IV. kategorii. Přehlídka I. a II. kategorie měla poměrně vysokou úroveň bez výraznějších propadů. Vybírané texty většinou odpovídaly interpretačním možnostem dětí, kromě řady „osvědčených“ se objevily i méně známé, zajímavé.
Ve II. kategorii takto zaujali především postupující
Nazareno Klug interpretací textu René Goscinyho Šachy a
Jakub Velička přednesem náročného, ale dramaturgicky objevného textu Simona Bretta Kdo to tady chodí.

Ocenění recitátoři I. kategorie
Jana Talpová a Ondřej Muller zaujali především autentickým projevem.

Velmi slušná byla i úroveň recitátorů III. kategorie, kteří kvalitou převýšili kategorii IV. (Ta byla, až na výjimky, mírným zklamáním). Z hlediska dramaturgie se zde střetly texty ještě „dětské“ (Jiří Žáček, František Nepil) a velmi „dospělé“ (Bertolt Brecht, Josef Kainar) , „osvědčené“ (poznáte je i podle třikrát přeškrtaných jmen na ofocených odevzdaných textech), texty „navracejících se“ klasiků (Karel Čapek, Eduard Bass, Ivan Vyskočil) i stále přítomných klasiků (Ivan M. Jirous, Josef Kainar, Jiří Suchý). Již tradičně se objevily prozaické texty, které souznějí s duší náctiletých interpretů, ale jejichž umělecká kvalita je diskutabilní. Novým fenoménem jsou texty stažené z internetu (někdy i bez autora) a tvorba samotných pedagogů. Opravdových překvapení bylo však málo.
Ve III. kategorii k nim rozhodně patřila citlivá
interpretace prózy Jana Dvořáka Jak chasník doběhl smrt v podání Jonáše Tůmy
a příjemný, vtipný výstup Petry Smutné s textem Gianniho Rodariho O
myši, která požírala kočky (oba postupující).
Přirozenost a interpretační zdatnost zajistily postup i Kristýně Šajtošové, která s texty Františka Nepila Než začne ptáček hnízdit a Jana Kašpara Tulikráska (2 básně) patřila k vrcholům přehlídky.
Diváky potěšily a pobavily ještě Tereza Holá vtipnou Pohádkou o Anče, která se nemyla a smrděla (autor Dušan Taragel) a
Lucie Mullerová s Kudýšem Ivana Vyskočila.

Ve IV. kategorii převýšil ostatní interprety jediný postupující –
Tomáš Havlínek s bajkou Jiřího Žáčka O medvědovi, který znal nejlepší odpověď a interpretačně náročnější povídkou Williama Saroyana Vrchol.
Zaujala ještě Martina Holčáková s Proměnami od Liv Ullmanové
a obtížného úkolu se spíše zdařile zhostil Jakub Krejča interpretací rozsáhlé
básně Davida Herberta Lawrence Had.
Živým projevem potěšila také Hana Zubričanová s prózou Lenky Procházkové Bundička. Přehlídka byla zakončena po kategoriích rozborovými semináři a slavnostním vyhlášením, kde si interpreti rozdělili 8 hlavních cen (6 s postupem na národní kolo) a 18 čestných uznání s věcnými cenami. I za tento neobvykle vysoký počet patří na závěr ještě jednou dík organizátorům a jimi atakovaným sponzorům. A příští rok opět: JEDEME NA OSTRO(V)
František Kaska

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':