Databáze českého amatérského divadla

Texty: Richter, Luděk: 50 loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str.43 + foto

Erik KOLÁR
* 18. 4. 1906 v Praze, + 16. 1. 1976 v Nyonu, Švýcarsko. Maturoval na vinohradském gymnáziu v Londýnské ulici (herec a režisér zdejší Studentské scény), vystudoval práva, ale už ve 30. letech spolupracoval s Loutkovým divadlem Umělecké výchovy coby mluvič a režisér. Snažil se obohatit stylovou proměnu tehdejších let hledáním metaforických možností LD a zdůrazněním loutkovosti. Po válce byl dlouholetým dramaturgem a režisérem Ústředního loutkového divadla v Praze. Stál u zrodu LK DAMU, 1953-62 byl jejím vedoucím a do 1971 pedagogem. Vytvořil tu teoretické základy loutkářské dramaturgie a režie. Usiloval o co největší pestrost LD co do žánru, druhů loutek, stylu... Přednášel, psal pro Čs. loutkáře i jinam, s Janem Malíkem publikoval Loutkové divadlo v Československu (1970), je autorem dosud nepřekonaného 100+1 kapitola o režii loutkových her (1980). Pro Alfréda Radoka napsal scénář Daleké cesty. Pracoval na poválečné obnově činnosti UNIMA r. 1957, ale byl si vždy vědom jejích nevyužívaných rezerv.
Stál u samého zrodu LCH a vytrval při ní až do r. 1975. Jako organizátor, teoretik, pedagog, tvůrčí umělec, kritik a mnohonásobný porotce vynikal znalostmi, skromností, rozvahou, klidem, humorem a smyslem pro spravedlnost. Byl jedním z těch, kteří loutkářství začali emancipovat a včleňovat do proudu divadla vůbec, a LCH tím vtiskli vysoká kritéria.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':