Databáze českého amatérského divadla

Texty: Richter, Luděk: 50 loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str.43,44 + foto

Richard LANDER
* 4. 6. 1913 v Praze, + 7. 11. 1982 v Praze. 1922 maturoval na reálce v Kutné Hoře a byl přijat na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze (grafika a užitá malba). Od 1928 učil na středních školách v Praze, Michalovcích, Litomyšli, Českých Budějovicích, Chrudimi, Českém Brodě a v Praze pak na Grafické škole, Výtvarné škole a Umprum. Od r. 1955 učil na LK DAMU (od 1969 profesor), vydal učebnice loutkářské scénografie a divadelního kostýmu
LD ho zaujalo už jako dítě v Kutné Hoře. Coby učitel, zvlášť během sedmi let v Chrudimi, vytvořil řadu výprav pro divadlo Umělecké výchovy, Říši loutek, ÚLD a mnohé další. Jako kreslíř i scénograf měl pevně vyhraněný styl nezávislý na dobových tendencích, charakteristický výraznou zkratkou. Oč byl jeden ze tří dýmkomilů (Malík, Cinybulk, Lander) málomluvnější, o to byly jeho poznámky trefnější.
Byl hned na 1. LCH, kde s jeho výpravou hrála OOB - Umělecká výchova Praha 12 Jak se uhlí pohněvalo, celkově v 50. letech bylo na LCH uvedeno s jeho scénografií 13 inscenací, v 60. letech 3 a v 70. a 80. letech po 1. Svými přednáškami, semináři, porotováním i spoluprací s Čs. loutkářem přispěl k vývoji našeho loutkářství od 50. let.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':