Databáze českého amatérského divadla

Texty: Müller, Václav: ŠTIVADLO 2002 . AS 2003, č. 3.

Přes okolnost, že si Velkopolomské hvězdy - jak si ochotníci z Velké Polomi nazvali svůj soubor - vybrali pro přehlídku známou francouzskou frašku BROUK V HLAVĚ Georgese Feydeaua, nezačala beseda po jejich vystoupení rozpravou o zhlédnuté inscenaci, ale o smyslu a poslání práce v ochotnickém divadelním souboru.
Ačkoli laická porota ŠTIVADLA 2002 přehlídkové představení „Brouka“ přijala kladně, poučenější divadelníci v porotě poukázali na některé rezervy, které soubor v hraní divadla má a jejichž odstranění by inscenaci prospělo. Velká odpovědnost v tom leží na režisérce Evě Válkové, která korigováním hereckých nápadů a jejich zařazováním do mozaiky inscenace vytváří její scénický obraz. A v tomto bodě nasadila porota režisérce brouka do hlavy. Pochválila dramaturgický výběr textu i vhodné herecké obsazení postav. Úspěch představení leží na zvládnutí dvojrole ředitele Viktora Emanuela a sluhy Boutona. Zatímco Jiří Vrbka přijatelně (až na kostým) hraje ředitele, jeho přihlouplý sluha je kreslen příliš tlustou tužkou, ve výsledku hraničící až zkarikováním této postavy. Obecenstvu se líbila žena ředitele v podání Jitky Válkové. Španělská manželská dvojice svádí často představitele k robustnímu projevu. Miroslav Tvarůžka a Lucie Salgová však vnější efektní projev potlačují, a tak jejich postavy jsou přesvědčivé. Výborně si vedl Roman Kozelský v úloze bratrance ředitele Kamila, nepřehrávajícího i když zápasícího s jazykovou vadou postavy. Ostatní představitelé inscenaci slouží dle míry svých hereckých zkušeností. Soubor by měl zvážit užívání nevhodných výrazů, autorem nepředepsaných.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':