Databáze českého amatérského divadla

Texty: RICHTER, Luděk, 50 Loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str. 81 + foto

Bohumír KOUBEK
* 8. 11. 1931 v Březových Horách u Příbrami. Absolvoval řezbářské oddělení Školy bytového průmyslu a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (prof. J. Wágner). Povoláním sochař.
S LD aktivně začal 1946 v pražské Říši loutek u reflektoru, později jako mluvič a posléze i loutkovodič, nakonec též scénograf a režisér. Za jeho vedení v letech 1957-71 se ŘL podařilo dostat z letité stagnace a dosáhla tehdy svého poválečného vrcholu. Vytvářel i výpravy pro pražský Zvoneček a Jiskru. Navštěvoval přednášky Erika Kolára o režii a J. A. Novotného o dramaturgii.
Na LCH se Koubek poprvé představil r. 1956 v rámci Loutkových hrátek s individuálními výstupy Stoprocentní řečník, Toreador a Ó sole mio, následujícího roku vystoupil znovu společně se skupinou profesionálů z LK DAMU a r. 1960 opět v Malých loutkových formách s maňáskovým výstupem Koloraturní pěvkyně. Na LCH je podepsán pod 10 inscenacemi Říše loutek (9x jako režisér, 7x scénograf, 6x mluvič, a 1x autor) a dvakrát jako mluvič u inscenací pražského Zvonečku (1977, 78). Kromě tří cen za mluvičský výkon (1961, 1971 a s vynikajícím "zvonečkovským" Marcelinem a Boronelim 1978) získala pod jeho režií a s jeho scénografií ŘL cenu hned při své prvé účasti na LCH s Hračkami na cestách a skutečným Koubkovým triumfem pak byl Johan doktor Faust r. 1968 (1. místo v kategorii dospělých souborů) a zejména Malé loutkové varieté z r. 1971 (cena ministerstva kultury SSR, České sekce UNIMA a cena diváka v kategorii dospělých; individuální cena za mimořádný mluvičský výkon v roli šaška už byla zmíněna), opakované i roku 1974.
B. Koubek navrhoval a konstruoval loutky, jejichž konstrukci též vylepšil. Upřel pozornost na odakademizování ŘL směrem k hravosti, vyloučení zastaralých her, omlazení souboru, prosazoval vytváření nové scénografie dle potřeb každé inscenace. Navazoval na tradici, ale nenapodoboval ji.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':