Databáze českého amatérského divadla

Texty: DEJL, Jaroslav: Regionální přehlídka Dětská scéna Olomouckého kraje v Zábřehu – 11.4.2002.

Regionální přehlídka Dětská scéna Olomouckého kraje v Zábřehu – 11.4.2002

Přehlídka se konala ve čtvrtek 11. dubna 2002, byla organizačně výborně připravena, ale buď se letos v kraji neurodilo nebo se soubory zapomněly zúčastnit. Souborů bylo pouze pět, inscenační výsledky společensky řečeno nic moc. Při vší úctě k vynaložené práci vedoucích, se vší úctou k práci dětí -prostě to, co jsme viděli na jevišti, mělo ve většině případů množství nedostatků a základních problémů.
Divadlo Slunečník při ZŠ Šumperk, Sluneční ul. - Vzpomínky na prázdniny (vedoucí souboru: E. Šalková)
Text začínající mladé autorky L. Špatné, šumperské rodačky, nese všechny problémy začátečnického textu. V dobré snaze snese autorka množství témat a motivů, žádný ale řádně nemotivuje, nerozvíjí a nedovede k vyřešení.
Dvě dívky vzpomínají na dobrodružství na letním táboře v tajemném lese. Zde žije i ježibaba s dcerkou Leontýnkou, kterou ( ač je jí 13 let) nutí do sňatku s kouzelníkem Abrou. Tu se zjeví potulný rytíř se svým songem o luně a kletbě. Ježibaba začaruje dceru v kámen. Ten objevují ony dvě dívky z úvodu. Zaslechnou i song rytíře. Svěří se táborové lékařce, kuchařce i vedoucímu. Až jejich nevinná srdce zachrání Leontýnku a se změní" v člověka". I to nebylo na scéně úplně jasné. No prostě trochu zmatek. Vše doplněno písněmi, jevištně trochu bezbarvé. Škoda. Prý soubor hodně pracuje o prázdninách a soustředěních.
Dramatický kroužek ZŠ Rohle - Princové jsou na draka (vedoucí:E. Němcová)
Soubor děvčat předvedl kousek z televizní populární pohádky. Asi jsou to hodná děvčata, ale proč je jejich vedoucí nutí do předvádění se. Asi budou mít úspěch na školní besídce či akademii. V Zábřehu zanechala jen rozporuplný dojem. Proč? Škoda.
Dětský amatérský soubor ZŠ Města Libavá - O makarónech, které šly na procházku (text M. Macourek, vedoucí: M. Nová)
Soubor tvoří šest dívek. Slibný začátek. Černobílý stylizovaný kostým, černé brýle, rytmus. No jo ale! Jak šel čas, mizí nápady, základní princip není dodržen, začíná popisnost, nepřesnost. No a ke všemu je nakonec přilepen taneček (rap) na šmoulí hudbu. A to už bylo úplně o ničem. Proč? Škoda.
Dramatický kroužek při ZŠ Bělotín (mladší skupina) - Mach a Šebestová mezi piráty (vedoucí: M. Orogánová)
A tak čest přehlídky alespoň zachraňují poslední dva soubory. Mladší děti ze ZŠ Bělotín si se svou vedoucí vybraly zrýmovanou kapitolu z populární knihy Mach a Šebestová - tentokrát mezi piráty (z edice" Školy, hrajte divadlo" - J. Křížová). Na jevišti se objeví tlupa bezprostředních dětí, které se vyřádí v rolích oblíbené knihy. Scéna je náznaková. Výsledek sice není novátorský a hledačský, ale je ukázkou poctivé práce s dětmi.
Návrh do širšího výběru na Dětskou scénu Trutnov. Dramatický kroužek při ZŠ Bělotín ( starší skupina) - Dívčí válka (úprava J. Křížová, vedoucí: J. Kovalová)
Starší děti tohoto souboru se svou vedoucí sáhly po textu od téže autorky. Ta už tentokrát neměla tak ostré pero. Širší téma, neexistence dobré literární předlohy pro veršování. A tak děti nemají šanci opřít se o slovo a dialog, situace nejsou členité a jsou málo dramatické. Představení je sice místy sympatické, ale přece jenom lehce nahozené. Je ale základem pro další práci.
Sečteno a podtrženo. Bylo vloženo mnoho práce organizační i tvůrčí, ale výsledek na jevišti byl matný až bezradný. Škoda. Snad příští rok. Lektorský sbor pracoval ve složení: Jaroslav Dejl, Igor Dostálek, Ilona Kadlecová, Ludmila Lepšíková a Jana Trunečková.
Jarda Dejl

Související Ročníky přehlídek

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':