Databáze českého amatérského divadla

Texty: Mlazice, Richter Luděk, 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, str. 60

TDV Mělník-Mlazice
Byl založen počátkem 50. let Josefem Klosem (* 4. 3. 1914, + 19. 4. 1977), jenž byl jeho principálem, spoluautorem her a režíroval všech 5 inscenací a výstupů na LCH. Dalšími vůdčími osobnostmi byl Radim Hladík, Vladimír Král a Zdeněk Křivánek.
Soubor o 4-15 hrajícících hrál důsledně iluzivní a kukátkové divadlo s marionetami, případně stínové divadlo, a to v sezóně pro děti "na kasu" pravidelně 2x každou neděli. Pozoruhodná byla jeho technologie zákulisí s ohledem na zájezdová představení a relativně vysoká úroveň mluvičských výkonů při rozdělené interpretaci (spolupráce s mělnickými "činoherci"). Úzce spolupracoval s honorovanými profesionálními spolupracovníky, zejména Ottou Rödlem (hudba) a Zdeňkem Juřenou (scénografie). S nimi také dosáhli úspěchu při své 1. účasti na LCH r. 1956 s rakvičkárnou Mistr Pleticha (převzatá do značné míry z Divadla S+H). Tři výstupy předvedli v Malých loutkových formách r. 1960: Kluk, Neničte trávu a Tři sněhuláci. Poslední byla r. 1961 vlastní hra Věčná Eva. Vystupovali tedy na LCH právě v přelomové době, kdy se amatérské LD začalo osvobozovat od tradičního projevu a osvojovat si i modernější pojetí.
Jako typičtí představitelé marionetářských souborů s pravidelným provozem, včetně zájezdového, si upravovali hry pro marionetovou techniku, nebo hráli hry pro ně přímo určené.
doplňková a neloutkářská iscenace: Jedničky má papoušek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':