Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vamberk, Zdobničan, Dorotka a Pentlička - 2005; Pohádka O princezně, která snášela zlatá vejce - 2007;

STAREČKOVÁ, Gabriela: Dospělí (pro radost) dětem 2005 v Havlíčkově Brodě. AS 2005, č. 3, s. 50-51.
DS Zdobničan Vamberk v inscenaci textu Stanislava Tomka Dorotka a Pentlička ukázal velmi dobrou hereckou i scénografickou práci. Jejich pohádka je ale přespříliš zatížena popisností podobného typu, jako u výše zmíněného souboru z Dobronína. Vtipně vystavěný jednoduchý příběh o mlynářově dcerce, kterou miluje mládek, ale mlynář spekuluje spíše o výhodách sňatku pro peníze než z lásky, aby nakonec zasáhl hodný spřátelený vodník a mlynář přišel k rozumu, „upovídanost“ zbytečně zatěžuje. Herecky velmi zdatný soubor by si jistě poradil s místy, která jsou jen odvyprávěna a neposkytují tak možnost herecké výstavby situace.
Dalším představením byla loutková pohádka Netratrdla Brno O dvanácti měsíčkách v textové úpravě a režii Lenky Němečkové. Dva herci dílem vyprávěli a dílem, pomocí loutek vyrobených z plastových lahví, hráli novou verzi obecně známé pohádky. Měsíčkové nesedí kolem ohně, ale dechem rozehřívají sníh, zlá macecha s dcerou musejí celý rok za trest měsíčkům sloužit a hlavní hrdinka je odvedena z rodné chaloupky milujícím mládencem. Zajímavé loutky (které při představeních ve školkách slouží jako podklad pro následující dílnu o využití věcí, které již dosloužily, k jiným účelům) se bohužel jeví jako nepříliš vhodné k těmto účelům. Jednak jsou poněkud nevýrazné, ale hlavně neposkytují příliš možností pro hereckou akci, takže se v rukou mladých herců stávají spíše překážkou než hrajícím předmětem. Tento technický prvek je ještě podpořen loutkářskou nezkušeností souboru a vede k jisté rozpačitosti a nejednotnosti inscenace.

RICHTER, Luděk + DŐRROVÁ, Karla: : Dospělí (pro radost) dětem Havlíčkův Brod 2007. Divadelní HROMADA - L, léto 2007, s. 24-25.

Pohádka O princezně, která snášela zlatá vejce vamberského DS Zdobničan vyniká několika slušnými hereckými výkony a barvitými kostýmy, ale také nejasnými motivacemi mnohých postav i nesděleným smyslem příběhu.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':