Databáze českého amatérského divadla

Texty: Mšeno, Výpisy z kroniky spolku - k Družstvu ochotníků (exc. Jiří Valenta, 2004)

Z kroniky:
Roku 1866 jako po celých Čechách Prusi řádili, tak také mšenské divadlo od nich ušetřeno nebylo. Za příčinou nedostatku bytů ubytováno bylo asi šedesát mužů v místnostech divadelních, kde mnoho škody způsobili, zejména některé dekorace pořezali a do uzavřených skříní se vloupali a z nich šatstvo kradli a tak dále vyndali a polámali a roztrhali, takže škoda takto způsobená a znalci oceněná byla 35 zlatých, za kteroužto pouze sedm zlatých náhradu obdrželo, kteroužto částku pan František Stanislav Hulicius za jednu půjčenou šavli, kterážto od Prusů rozlámána byla, co náhradu obdržel.
(viz foto dokumentu)

1867 dáváno na tomto jevišti poslední představení (Družstva ochotníků, pozn. red.) Enšpígl, neboť dne 22. června 1867 při velkém požáru, který 52 domů, radnici i kostel strávil, popelem lehlo a s ním veškeré šatstvo a knihovna, která 500 svazků, mezi nimi i vzácné rukopisy, jakož i kniha památní, která pro mnohé památky,.zejména postupy ochotnického divadla neocenitelnou byla, vše zničeno bylo. Škoda, kterou toto divadlo utrpělo počítá se na 3 tisíce zlatých. Jelikož žádné pojištění proti ohni nebylo, myslelo se, že to dlouhá léta trvati bude, než se opět divadlo zřídí.

Následovala sbírka, osloveny soubory v širokém okolí:
Nyní se mohlo pomysliti na zřízení divadla, nebylo ale místnosti, neboť všechny sály byly požárem zničené, jelikož se ve hře ustati nechtělo, zřízeno prozatímní jeviště v hostinci č. 34 Beseda zvaném. Divadlo sestávalo z jednoho pokoje a opony z červeného kalika. Dáván 1868 na témž jevišti kus Poslední mohykán.


Od 1861 zachycuje kronika všechna představení, před tím jen některá. (Viz foto)
Vedena od roku 1876, zachycuje však i předchozí historii.

A DS :
Kronika (viz foto)

Z pamětí pí Josefiny Špottové, rodem Červenkové ze Mšena (2 str.), popis inscenace Loupežníků na Chlumu 1843 Viz foto.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':