Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libochovice, Brabec, F.: 60 let založení DS Scéna

Projev na slavnostním shromáždění městských orgánů k 65.výročí založení komunistické strany Československa a
60 let založení DS Scéna
SZK ROH dne 4.června 86 v Saturnově sále státního zámku v Libochovicích.

Z dokumentárních záznamů sestavil
Libochovice 1.6.86 F.Brabec

Josef Čapek ve své knize Dějepisný místopis města Libochovice uvádí že divadlo v Libochovicích vzniklo v roce 1868. Z dalších záznamů lze uvést, že ve dvacátých letech existovaly 3 divadelní spolky, spolek studentských ochotníků, vzdělávací spolek Havlíček a dělnicko-dramatický kroužek Slunce. Dále ještě byl dramatický a kulturní odbor při požárním sboru a dramat. odbor Sokola. Divadla se hráli čas od času co doba přinesla na poli tehdejší dramatické kultury. 5.listopadu v roce 1926, několik nadšených divadelních ochotníku se rozhodlo ustanovit samostatný divadelní spolek \" Sdružení přátel umění,Scéna v Libochovicích, přesně v den 1.výročí premiéry spisovatele a rodáka Jos.Kopty \" Revoluce \". Prvním předsedou byl zvolen ředitel školy K.Křenek. Ochotnický spolek \"Sdružení přátel umění \"Scéna\" se věnoval nejen divadlu ale i jinému umění, pořádal výstavy knih, obrazů a soch a podobně. Zúčastnil se činně všech významnějších kulturních akcí v městě. Dle dokumentárních záznamů za dobu 11 roků svého působení sehrál 138 divadelních představení, divadla se hrála i v přírodě a to v myslivně a v městských sadech, Jiráskovi \" Psohlavci\" a \" Jan Hus\". V režisérském sboru tehdy byli : Bácl..Cimerman, Jirák, Kadlec, Jos. Müler, L.Rulf později také A.Pilař, L.Sedlák a J.Urban.
V roce 1938 se do Libochovic přistěhovalo mnoho lidí ze Sudet, utíkali před nacisty, kteří podle osudného Mnichovského diktátu osídlily naše pohraničí. Mladí lidé uvítali příležitost se kulturně zapojit v českém divadle a tak vznikl soubor Mladé Scény při divadelním souboru Scéna. Během válečných let Mladá Scéna sehrála v Libochovicích několik velmi zdařilých představení. Za zcela ojedinělý divadelní zážitek možno jmenovat moderní provedení starého dramatu \"Maryša\". Představení Mladá Scéna uvedla na den l výročí tragédie českého vysokého školství a studentstva.. Osobnostmi mladého souboru byli.Ing.Otamar Gut, Frant.Zázvorka, Dr.Fidrmuc, Karel Česal a jeden z nejagilnějších Ota Špecinger. Činnost Mladé Scény trvala do konce války. Potom se mladí lidé rozptýlili do různých koutů naší republiky.
Po válce se život v souboru Scéna znovu oživil za předsednictví Karla Vyskočila a vlivem aktivního režisérského sboru ve složení : J.Müler, Lotar Sedlák, Jan Prošek, A.Pilař, J.Urban, Lojda Slavatová, A.Zezulka a Jar.Růžička.
V roce 1957 po úmrtí předsedy Scény K.Vyskočila, z iniciativy nadšených ochotníků Jiřího Urbana, Lotara Sedláka, Al.Pilaře a dalších se rozhodlo uspořádat v Libochovicích \"Libochovické divadelní léto\" a tak uskutečnit sen K.Vyskočila. Díky nadšení, obětavosti a pracovního elánu všech organizátorů mohl být 8.června 1958 slavnostně zahájen v zahradě státního zámku 1.ročník LDL, jedna z největších amatérských přehlídek severočeského kraje. Divadelní soubor Scéna na této přehlídce od 1.ročníku až do 28 uvedl 53 divadelních premiér. Divadelní soubor Scéna ZK ROH byl, již několikrát vyznamenán za svoji činnost místními, okresními a krajskými orgány v roce 1972 obdržel na Jiráskově Hronovu čestné uznání Ministerstva kultury ČSR. Zahájením LDL v měsíci květnu pomáhá obohatit májové oslavy osvobození naší republiky slavnou sovětskou armádou.
Soubor od svého založení nikdy nestagnoval ani svoji práci nepřerušil, jeho snahou je uvádět divadelní hry na umělecké úrovni a politicky angažované a významnou měrou plnit poslání amatérského divadla na úseku zájmové umělecké činnosti a tak podstatným způsoben působit na myšlení lidí, a využívat možnosti,které naše socialistická společnost pro zájmovou uměleckou činnost vytváří.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':