Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň-Doudlevce, GARDAVSKÝ, Vl.: Fraška rodinné štěstí nezajistí (Dámský krejčí). Plzeňský deník 14. 1, 2004

Fraška rodinné štěstí nezajistí
Zdroj: Plzeňský deník: Kultura
Soubor: Divadlo Propadlo Plzeň

Vůbec poprvé se může Plzeň smát při frašce Dámský krejčí od slavného Georgese Feydeaua. Nastudoval ji plzeňský neprofesionální soubor Divadlo Propadlo.

Plzeň - Divadlo Propadlo připravuje pro své diváky už řadu let úspěšná (a vkusná) zábavná představení. Nyní se uchýlilo ke klasikovi komediálního žánru Georgesu Feydeauovi a v plzeňském Divadle Dialog uvádí jeho Dámského krejčího. Nejbližší repríza je na programu 23.ledna.
Rodilý Pařížan G. Feydeau (1862-1921) napsal nespočet zdařilých komedií a vaudevillů, které byly v době svého vzniku většinou velice populární. Také městské divadlo v Plzni uvedlo tehdy v rychlém sledu pět jeho komedií, čtyři z nich v režii legendárního Vendelína Budila. Znovu se pak začal autor objevovat na repertoáru plzeňského divadla až do šedesátých let, nyní hraje Divadlo J. K. Tyla s úspěchem autorovu Dámu od Maxima. Dámský krejčí však zásluhou neprofesionálního souboru Propadlo doputoval do Plzně vůbec poprvé.
Fraška o záletném lékaři, který je shodami okolní přinucen vydávat se za dámského krejčího, těží z nekonečné řady kolosálních nedorozumění, když prakticky všechny vystupující osoby jsou trvale "mimo obraz". Režisér Josef Drápal celou hru účinně proškrtal, takže jevištní dění dostalo patřičný spád. Ve výpravě Jaroslava Pleskala pak nechal plně zazník autorův nevázaný humor v bezpočtu neodolatelně komických situací. Herci pod jeho vedením se neuchylují ke grotesknímu zjednodušování postav, to Feydauův humor vždy rychle ztěžkne, ale jdou cestou jemného prohlubování bohatě odstíněných charakterů. Navíc vesměs v dostatečné míře osvědčují schopnost lehké konverzace, a tak své neslavné hrdiny přes jejich četné nedostatečnosti obdařují žádoucím šarmem.
Mezi jednotlivými postavami se už v premiéře zaskvěl lékař Ménier, přiléhavě v mládí přezdívaný Sekáč (P. Woller), i jeho neprůbojná žena Ylonna (D. Marovičová), dlící trvale ve vleku své energické matky (M. Drápalová). Upoutali také "notně vlezlý" a nešťastný domácí Dubois (V. Nosek), alternuje E. Hlavička), značně protřelá Róza Pichenetová (J. Pelcová), nastálo dezorientovaný Anatol Albín (M. Urban), jeho cudně koketující manželka Zuzana (B. Drápalová), starý sluha Štěpán (F. Pohl), ale i další.
Po řadě neshod, rozchodů, míjení se a trapných setkání najdou všichni ve finále tu pravou náruč. Přesto se pobavení diváci jistojistě neubrání dojmu, že manželské lože jakožto základ trvalého rodinného štěstí zůstává pro všechny zúčatsněné i nadále jen báječnou iluzí.

Vladimír Gardavský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':