Databáze českého amatérského divadla

Texty: PETR OKURKA: Divadelní Třebíč zná vítěze. Mladá fronta DNES 21.5.2007, s. 5.

Zdroj: Mladá fronta DNES
Datum vydání: 21.5.2007, s. 5
Rubrika / pořad: Kultura - Vysočina


Divadelní Třebíč zná vítěze
Skončila dvoudílná celostátní přehlídka ochotníků. Porota nejlépe ohodnotila Rádobydivadlo Klapý.

Třebíč - Půl hodiny před nedělním polednem vyslechli divadelníci ortel poroty: nominaci na Jiráskův Hronov získalo Rádobydivadlo Klapý, které zazářilo před porotou i diváky s představením Equus.
Tím včera skončila dvoudílná Celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007.

Ceny pro ochotníky

Dalších devět souborů z této přehlídky porota pod vedením režiséra Milana Schejbala do Hronova ‚jen‘ doporučila. Je mezi nimi i divadelní soubor Zmatkaři Dobronín, jediný zástupce Vysočiny, který prošel náročným sítem regionálních přehlídek, a mohl i v Třebíči ukázat, co umí.
Porota také štědře udělovala ceny za dílčí výkony. Z devíti divadelních představení v Děčíně a ze dvanácti v Třebíči si cenu za herecký výkon odvezlo 7 herců, čestné uznání jich dostalo 14. Vedle ocenění za výtvarnou složku inscenace, za scénu, scénář i režii si cenu za inscenaci Equus odvezlo Rádobydivadlo Klapý a čestné uznání za inscenaci A tak tě prosím, kníže... získalo Divadýlko na dlani Mladá Boleslav. Představení, které porota vyhodnotila jako nejlepší a nominovala je na celostátní mezioborovou přehlídku Jiráskův Hronov, převyšovalo ostatní soubory výrazně. „Dá se říct, že to byl letos jednoznačný vítěz, protože tuto inscenaci kladně ocenila jak porota, tak i diváci,“ řekla Stanislava Štěpánková z třebíčského KVIZu, který se podílel na organizaci přehlídky. „Byla mimořádná jednak v té režijní části, v režijním uchopení Jaroslava Kodeše, a jednak vynikajícím hereckým výkonem obou představitelů, zvlášť pana Ladislava Valeše v roli psychiatra,“ řekla o hře Štěpánková.

Hry více současné

Letošní přehlídka se konala sice už pošestnácté, ale přinesla s sebou některé novinky. Tou první bylo, že hostitelem části přehlídky se stal Děčín. V minulosti se první část přehlídky konala v Poděbradech, ale pořádající Artama Praha vyhlásila na pořadatele první části konkurz a vyhrál Děčín. „A podle ohlasů to vypadá, že to v Děčíně dopadlo velice dobře a že tam ta přehlídka bude bývat i nadále,“ řekla Štěpánková.
Letošní ročník přinesl divákům také více divadla ze současnosti. Jeden soubor přivezl vlastní autorské představení a ostatní asi z 80 procent zahrály hry současných autorů. Ataké se pokusily o vlastní interpretaci divadelních her. „V tom to bylo velice objevné. A byly tam i velice zajímavé inscenace, které divákovi něco řeknou a přinesou,“ připojila své hodnocení Štěpánková.

V Třebíči jsou nároční diváci

Představení druhé části přehlídky se hrála v Třebíči v Národním domě a v komorním provedení i v divadle Pasáž. Diváci však hlediště nezaplnili, i když publikum tvořili také členové dalších souborů. „To je trošku problém,“ řekla Štěpánková. „Tím, jak je ta přehlídka několikadenní a hraje se vlastně od rána do večera, tak se to rozptýlí. A je pravda, že divadelní publikum bývá většinou konzervativní. To, že tady byla hodně ta současná dramatika, se také odrazilo i na návštěvnosti. Většinou máme zkušenost, že na titul, který lidé znají, přijdou spíš,“ vysvětlila Štěpánková.
Nejlepší divadelníci z této i dalších přehlídek se sejdou v Hronově 3. až 11. srpna.

* Výsledky přehlídky nominace na Jiráskův Hronov:
Rádobydivadlo Klapý: Equus
doporučení na Jiráskův Hronov:
V.A.D. Kladno:
Tajemný VAD v Karpatech
divadlo SemTamFór Slavičín:
1+1=3 (Jeden a jedna jsou tři)
SPODINY (SPOlek Divadelních
Nadšenců) Plzeň:
Kočár nejsvětější svátosti
Divadýlko na dlani Mladá
Boleslav:
A tak tě prosím, kníže…
Rádobydivadlo Klapý:
Liz a Betty
Malá scéna Zlín:
Lidumor aneb Má játra beze
smyslu
divadlo Esence Praha:
Královna Jelenem
divadelní soubor Zmatkaři
Dobronín:
Elling a Kjell Bjarne aneb Chvála
bláznovství
Divadlo (bez záruky) Praha:
Titanic orchestra

Foto popis| S VLASTNÍ HROU. Většina her na přehlídce byla od současných autorů. Soubor Divná Bára přijel z Prahy s autorskou hrou exotického jména Příští zastávka Nanga Parbat.
Foto autor| FOTO: MAFA - PETR LEMBERK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':