Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hořovice, Vznik souboru Na holou

Dvanáct členů divadelního spolku Na holou se pokouší svojí tvorbou navázat na letitou tradici loutkoherectví na Hořovicku a pokračovat tak ve šlépějích předchozí generace. Herci – amatéři se vrhli do práce s takovou chutí a nadšením, že i přesto, že nikdo z nich neměl na počátku cesty ani minimální zkušenost s divadlem, nyní slaví spolek velké úspěchy na celorepublikových soutěžních přehlídkách.
Tradice loutkářů se opět vracejí

„Hlavní impulz k obnovení tradice loutkářů na Hořovicku dala právě ta tak zvaná stará garda, tedy lidé, kteří se dříve loutkovému divadlu věnovali,“ vysvětluje člen spolku Ludvík Říha Řeřicha, který byl na začátku sám jako úplný amatér přizván, aby pomohl s tvorbou kulis. Neshody mezi loutkáři nakonec vedly k tomu, že se část skupiny oddělila. „Tak vlastně na podzim roku 2005 vznikl Nový ansámbl hořovických loutkářů, tedy zkráceně spolek Na holou,“ vypráví Říha.

Odhodlání členů skupiny ale nakonec přerostlo mnohem dál. Souhra náhod přivedla malý spolek na známou přehlídku loutkových divadel, která nese název Pražský tajtrlík. Hořovičtí divadelníci tu slavili velký úspěch a vysloužili si dokonce i postup na prestižní celostátní přehlídku, která se v Chrudimi uskuteční na začátku července. „Tato soutěž má dlouholetou tradici, letošní ročník se pořádá již pošestapadesáté,“ vysvětluje Říha. „To ale neznamená, že jsme nějaké hvězdy. Naopak, jsme pořád začátečníci, teprve se učíme. Kdybych to přirovnal ke školní docházce, tak školku už máme za sebou a jsme někde na základce,“ říká s úsměvem.

První prázdninové dny stráví členové souboru na tvzi v jižních Čechách, do které je také zasazen příběh jejich poslední hry. „Zkáza Adamitů byla napsána právě na motivy skutečné události z historie tvrze u Nežárky,“ říká Říha.
V podání Na holou tu ožijí příběhy Adamitů, kteří sťali místního zemana a vhodili jej s hlavou uvázanou u nohy do řeky, a které nakonec rozprášil sám Žižka. „Na tvrzi bychom také chtěli začít nacvičovat zbrusu novou hru,“ prozrazuje Říha.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':