Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kdo zachrání princeznu - 2005; Jak pejsek s kočičkou slavili vánoce a Jak pejsek s kočičkou myli podlahu - 2006;

MERTA, Jan: LIBČANY 2005 – LOUTKÁŘSKÁ PŘEHLÍDKA „O CENU MATĚJE KOPECKÉHO“. Divadelní HROMADA 2006 - jaro.

Zahájil LS Na Židli z Turnova humorně laděnou pohádkou Kdo zachrání princeznu, kterou napsala a upravila Dana Salabová, volně podle Mikulkovy pohádky O bílé kočičí princezně. Maňásky vytvořila Iva Kadelová a o scénografii se postaral Petr Záruba. Vše vycházelo z dílny souboru. Už sám úvod živoherců na předscéně /potulný houslista, bubeník a místní klepna/ ve kterém se oznamuje únos princezny si získává svým důrazem pozornost diváků. - Trochu složitější pro malé děti je asi fabule příběhu. Ježibaba odnese místo páva, kterého se jí zachce, z královské zahrady princeznu, kterou už nemůže vrátit. Vězní ji na svém sídle. O její záchranu se pokusí dva mušketýři, ale neuspějí. Ježibaba je vyžene. Povede se to však důmyslnou lstí kuchařovi Vendelínovi, který vysvobodí princeznu z vězení a uzavře v něm ježibabu. Ta z vězení uniká když se promění v myš, kterou sežere obcházející kočka. Tím je ježibaba odstraněna a princezna zachráněna. Připravuje se její svatba s Vendelínem. Ve hře je řada humorných situací, kterým by slušela větší míra nadsázky a důraznějšího řešení. Ale i tak představení v provedení šestičlenného studentského souboru Petra Záruby diváky zaujalo. Přispěly k tomu i pěkné loutky a barevně pojednaný paraván, podle okolností proměňovaný před očima diváků, z návsi na podhradí.
(Hlasy z poroty: 8. - 9.tř. - dobrý nápad s otáčivými kulisami, srozumitelné, dobře slyšet, však málo srozumitelné pro menší děti, humorná pohádka. - 6.tř. - vtipné, hezké kulisy. - 3.-4.tř.- velmi líbilo, bavilo, výborné kulisy a čarodějnice, výraznější barevnost kulis. - 1.-2.tř. - zábavné, dobře se pamatují na bitku s kuchyňským náčiním)

Domácí soubor Na židli se představil dvěma inscenacemi na motivy Josefa Čapka a pod režijním vedením Petra Záruby a Dany Salabové Jak pejsek s kočičkou slavili vánoce a Jak pejsek s kočičkou myli podlahu. Každou pohádku hrály vždy dvě děti pěknými maňásky (jejich autorkou je Jana Kudelová) za paravánkem a společným jmenovatelem obou představení byl kultivovaný projev a především na věk dětí výborná práce s maňásky: jejich vzájemná komunikace, šikovná práce s rekvizitou... Druhá z jmenovaných inscenací získala nakonec výše zmíněnou diváckou putovní cenu. A za práci s maňásky byl soubor oceněn odbornou porotou.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':