Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pohárek SČDO, KP - Hradec Králové - 2006

Z JESLIČEK DO BYSTŘICE
Letošního oblastního kola POHÁRKU SČDO - soutěž monologů, dialogů a individuálních výstupů s loutkou se zúčastnilo celkem 14 výstupů, z toho tři ženské monology, čtyři mužské, tři dialogy, s loutkou vystoupili dva herci a v kategorii divadla jednoho herce byli dva účastníci. Soutěž opět hostilo Divadlo Jesličky, a to 14. ledna 2006. V lektorském sboru zasedli: Alexandr Gregar, Rudolf Faltejsek, Dominika Špalková.
A kdo se (nepočetnému) publiku představil? Jiří Polehňa zahrál pěkně své Tajemství pohádkové knížky a Jarka Holasová ještě lépe pohádku Boženy Němcové O slepičce a kohoutkovi - velmi vtipnou parafrázi na známou pohádku. Herecky ji přesně naplnila, dramaturgicky vypointovala a potěšila děti i dospělé dokonale. Humor Jarky Holasové překypuje nadsázkou a při tom zaujme obdivuhodnou hereckou prácí a zručností v manipulaci s rekvizitami, loutkami i celým jevištěm. Jarka tvoří komplexní estetický i emocionální zážitek.
Jiří Vencl způsobem sobě vlastním zpotvořil Pohádku o draku Baziliškovi. Kdo ho ještě neviděl, řve smíchy neboť je přírodní úkaz. Kdo ho viděl už několikrát, srovnává v čem je stejný, popř. jakou novou ptákovinu vymyslel. Kdo ho viděl mockrát, tak by ho nejraději zabil. Což by ale pro východočeské divadlo byla škoda. Protože něco tak neuvěřitelného mimo myšlení, tělo a hereckou nedovednost Jiřího Vencla se neobjevuje.
Ve výstupu s loutkou zaujala Jana Kyralová z Jesliček. Zahrála hříčku Kaktus, na níž spolupracovala s Jiřím Polehňou, který stál u zrodu velmi vtipné a původní předlohy. Herečka zaujala zdařilou interpretací, využitím minimalistických prostředků a dosáhla tak dramatické účinnosti. Příjemné a zábavné představení.
Dvě dialogická vystoupení představil nejpracovitější soubor našeho sdružení a celého pardubicko-královéhradeckého území - Divadlo Exil Pardubice. Do Jesliček dopravil fragmenty z Manon Lescaut (Manon- Lucie Hašková, Rytíř des Grieux-Martin Sládek, Tiberge-Jan Smeták, režie Lucie Hašková) a od Tennessee Williamse úryvek ze Skleněného zvěřince (Tom-Ladislav Marek, Matka-Věra Pojmanová, Laura-Karolína Marišlerová, režie Petr Kouba). Ve třetím dialogu ze hry Woody Allena Central Park West se představily jako Caro Jitka Špičanová a jako Phillis-Míla Nosková z divadla Jesličky.
V ženských monolozích jsme viděli Magdalénu Vokurkovou (Arnošt Goldflam – Muž bez vlastností, v postavě Klarisy) a lepší Magdalenu Smotlachovou v postavě Normy Hubleyové (Neil Simon – Pokoj číslo 726). Zážitkem byl monolog Ženy, která vyprávěla o své číče, v podání Kateřiny Formánkové (Eve Ensler - Vagina monology).
Mezi muži zaujal Tomáš Běhal z Divadla Jesličky s herecky velmi zdařilým výstupem Jeníka z Goldflamova Jednoho dne. Tomáš má představivost a rozehrává vtipně situaci, je výrazný a má smysl pro Goldflamův humor .
A pak trochu přispěl i Viktor Trnka s Divadlem svět, Blahoslav Herman jako Narcis ze hry Jaromíra Johna Paní Bohdana i Tomáš Podrazil, který monologoval Pantalóna ze hry Huberta Krejčího Dvojí proměna aneb kozel zahradníkem. Žádný z nich nepřesáhl průměr, ale Tomášův Pantalone nebyl úplně marný.
Takže do národního kola Pohárku SČDO v Bystřici na Moravě postoupili na návrh lektorského sboru - který s účastníky na závěr dlouho diskutoval - následující pohárkové borkyně a borci: v ženském monologu Kateřina Formánková (Divadlo Exil Pardubice) a s ní i Magdalena Smotlachová (Divadlo Jesličky), v mužském monologu Tomáš Běhal (Divadlo Jesličky), dialog zůstal bez postupu. Výstup s loutkou bude reprezentovat Jana Kyralová (Divadlo Jesličky) a divadlo jednoho herce Jaroslava Holasová. Zvláštního doporučení se dostalo ing. Jiří Venclovi - jednak mu letos bude 70 let, jednak ho jeho bystřičtí milují a pan režisér Hraše si už zvykl a bere si včas prášek…
Zpráva od -sg-

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':