Databáze českého amatérského divadla

Texty: Císař, Jan: OCHOTNÍCI POD KUNĚTICKOU HOROU

Ex
CÍSAŘ, Jan - MOHYLOVÁ, Věra: Historie divadelní Pardubic a okolí.
Pardubice, Východočeské divadlo 2002, 144 s., obr. v textu

OCHOTNÍCI POD KUNĚTICKOU HOROU
Územím, o němž bude nyní řeč, vedla kdysi trstenická cesta, jež je spo¬jovala s Podunajím, a kladsko-polská stezka mířící na severovýchod. Sté¬kají se tu řeky Labe a Chrudimka a začíná tu žírná polabská rovina. A tomu všemu vévodí Kunětická hora. Zdá se být trochu překvapením, trochu až zjevením uprostřed té širé, do dálky se táhnoucí roviny. Tyčí se tu vladařsky, majestátně; jako by nejenom vyznačovala, ale přímo střeži¬la začátek roviny pardubického Polabí. Už tím si vynucuje pozornost, je čímsi výjimečná, představuje jakýsi mimořádný jev. A samozřejmě - její bohatá minulost, která tvoří neoddělitelnou součást této krajiny, ještě jen zvyšovala a zvyšuje tuto výjimečnost, mimořádnost. Pravda, z té velké a mnoha vzrušujícími událostmi protkané historie zůstaly jen zbytky zdí a věží. Ale o to více je Kunětická hora zahalena tajemstvím, o to více se stává místem přitažlivým i tím, že nabízí příležitost pro romantické snění. Není tedy divu, že se stala jakýmsi symbolem této krajiny, přitahuje vytrvale zájem svou polohou, podobou a dějinami, je uznávaným stře-dobodem mnohého společenského dění- včetně divadelního.
Na tomto území se Pardubice stávaly výrazným a silným ekonomic¬kým centrem, směřovaly k tomu být největším východočeským městem a usilovaly o to, aby potvrdily toto své postavení i na poli divadelním. To ovšem nebylo jednoduché. V Pardubicích se divadelní činnost roz¬bíhala pomalu - a dokonce i opožděně ve srovnání s okolními městy a vesnicemi. Tento kontext je velmi podstatný: ochotnické divadlo se hrálo i v nejmenších vesničkách. 18 jmen obcí např. dotváří souhrnný obraz minulého ochotnického života dnešních Pardubic. Některé z těchto obcí jsou dnes už součástí Pardubic, jiné se jim přiblížily na dosah: Cihelna, Černá za Bory, Doubravice, Dražkovice, Drozdice, Lány na Důlku, Mnětice, Nemošice, Ohrazenice, Opočinek, Pardubic¬ky, Popkovice, Rosice nad Labem, Semtín, Staré Čivice, Studánka, Svít-kov, Trnová. Totéž platí i o okolí od Kunětické hory o něco vzdáleněj¬ším, kde navíc působily soubory zkušené, vyzrálé, kvalitní.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':