Databáze českého amatérského divadla

Texty: Souhrn Jana Císaře

CÍSAŘ, Jan: Ochotníci pod Kunětickou horou. In: CÍSAŘ, Jan - MOHYLOVÁ, Věra: Historie divadelní Pardubic a okolí. Pardubice, Východočeské divadlo 2002, s. 11 - 20

Chrudim i Heřmanův Městec zaujímaly v ochotnickém dění pod Kunětickou horou až do první světové války „velmocenské" postavení. Což samozřejmě nebylo zadarmo, neboť vedle nich existovaly na tomto území ještě další místa s výrazným ochotnickým životem, jenž v nich zapustil kořeny. Na východ od Pardubic to byla Přelouč, kde se už roku 1822 odehrávaly pokusy o založení ochotnického divadla. Kdy se uskutečnilo první představení, v tom se prameny liší; jedny hovoří o roku 1826, druhé pak až o roku 1846. V roce 1851, do úředního zákazu, bylo sehráno 6 her, od roku 1860 už nastala pravidelnější činnost, která se posléze proměnila ve výraznou aktivitu rokem 1912, kdy byl ustaven Divadelní odbor Občanské besedy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':