Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vamberk, Zdobničan, UHLÍŘ, K.: Dědeček aneb musíme tam všichni vambereckých ochotníků, 2006

HROMADA 2006 - JARO

DĚDEČEK ANEB MUSÍME TAM VŠICHNI VAMBERECKÝCH OCHOTNÍKŮ
V rámci týnišťského podzimu 2005 odehrál vamberecký soubor Zdobničan představení Dorotka a Pentlička. Byla to derniéra inscenace klasické pohádky pro děti, tedy takové, nad kterou někteří z divadelníků tak trochu ohrnují nos. Zdá se jim již nemoderní a nepřínosné uvádět taková představení. Scéna i kostýmy jako v 19. století, vodník a čarování, černobílé charaktery, misanscéna bez invence, režie bez nápadu a tak dále.
Já sám fandím moderním postupům na jevišti a myslím, že právě amatérské scény byly, jsou a snad i budou vždycky nositeli nových proudů v dramatickém umění. Jistě. Ale ne všechny a ne vždy. Takové snahy musí mít oporu jednak ve stabilním souboru, který má schopnosti (a je ochoten) k nějakému experimentu, a potom také, a to hlavně, musí mít někoho, kdo je alespoň poněkud poučen v divadelní teorii, má zkušenosti a přehled a ví co chce.
Takového člověka ale Zdobničan nemá. Jeho dlouholetá praxe v každé sezóně uvést jednu inscenaci pro děti je bezesporu záslužná a tato představení jsou malými diváky vesměs vřele přijímána. Soubor se v poslední době potýká s nedostatkem členů – tedy takových, kteří mají možnost a chuť aktivně pracovat. Nadějně se rýsující spolupráce ochotníků té dříve narozené generace skončila jenom tou nadějí. V současné době má spolek také jen jednoho režiséra, jehož ambice k experimentu jsou minimální. Ale v poslední době se rýsuje možnost, že se režijně prosadí jedna zkušená členka souboru, je možno, že se vrátí i zkušený Vlastík Procházka, a tak se v tomto směru blýská na nové časy.
Skupina, která se částečně vyčlenila a uvedla v mnoha reprízách autorskou inscenaci Templář, měla k jistému experimentování chuť i prostředky, ale nyní se z časových důvodů na dlouho, ne-li navždy, odmlčela. Dědeček aneb Musíme tam všichni.vambereckých ochotníků se přes všechny nahoře uvedené problémy povedla. Mnoha potlesky na otevřené scéně byli odměněni herečky i herci: Alena Joachimsthalerová, Zuzana Doležalová, Lucka Vodáková, Ivana Léblová, Radka Rochlová , Libor Ehl, Standa Geba, Olda Plašil. Při jediném výstupu číšníka v podání Ládi Píseckého diváci doslova plakali smíchy a svým aplausem ho tak vyvedli z míry, že se uplatnila i nápověda Tereza Zimová.
Režisér představení, Olda Doležal si poradil s obtížemi při obsazování rolí i problémy při zkouškách a podařilo se mu vytvořit svižné a vtipné představení, kterému se dalo vytknout snad jenom časté přerušování zatahováním opony při přestavbách, které narušovalo plynulost, tempo a kontinuitu představení. Ale už originální začátek nástupem policisty (Olda Plašil) z hlediště přivedl diváky do té správné nálady a všechny další výstupy ji jenom zvyšovaly. A když v posledním výstupu vydechne Samcová (Alena Joachinsthalerová) svoje „maminko!“ na nastávající tchýni a zločinná Angelika (Lucka Vodáková), již zatčená, se pokusí „čórnout“ umělou květinu, no to už diváci pro slzy smíchu ani pořádně neviděli.
Nesmíme zapomenout ani na výborný výkon Libora Ehla v roli Samce. Byl to pro něj hereckou hantýrkou „protiúkol“(hrál postavu, která se s jeho věkem ani naturelem vůbec neshoduje), ale vyrovnal se s ním na nejvyšší možné úrovni. Nemůžeme dále rozebírat každou jednotlivou roli, ale není to ani nutné – hlavní je, že vzhledem k výše zmiňovaným obtížím podal celý soubor obdivuhodně vyrovnaný výkon, za který zaslouží uznání a který bude jistě dostatečným povzbuzením do další práce.
Vamberečtí divadelníci mají i své nové internetové stránky:
www.ochotnici-vamberk.cz. Jsou ještě neúplné, ale už je vidět, že se povedly. Na nich je možno se dočíst o historii souboru, jeho současných aktivitách i plánech do budoucna. K těm patří nazkoušení nové pohádky Čert a Káča. A zase to bude klasika a doufejme, že povedená. Režie se ujme právě ta nová režisérka souboru – Alena Joachimsthalerová.
Přes všechny nesnáze se souboru stále daří dělat to, proč vlastně existuje: hrát divadlo pro radost divákům i sobě.
K. Uhlíř
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':