Databáze českého amatérského divadla

Texty: JANEČKOVÁ, Milena: TRUTNOVSKÝ NÁRODNÍ DŮM ... + spolek Klicpera. Divadelní HROMADA - léto 2006.

TRUTNOVSKÝ NÁRODNÍ DŮM SLAVIL V LOŇSKÉM ŘÍJNU SVÉ
105. NAROZENINY
Ve stejném roce jako byl otevřen Národní dům, vznikl z oddělené divadelní frakce Českého spolku Veleslavín Český divadelní spolek Klicpera. Při příležitosti tohoto výročí připravil Dům kultury Trutnov rozmanitou mozaiku pořadů a akcí. Jednou z nich byla také výstava Trutnovští ochotníci. Historii ochotnického divadla v Trutnově nelze již zpětně zmapovat do nejmenších podrobností, avšak alespoň některé střípky a zajímavosti stojí za připomenutí. A to si dala za cíl tato výstava. Nabídla fotografie, plakáty, programy, historické dokumenty. Třeba jak si se spolkem Klicpera zahrál sám Ladislav Pešek..
Kdo někdy hrál ochotnické divadlo, určitě potvrdí, že se tento koníček těžko opouští. Pokud k tomu přece jen dojde, uvíznou často v paměti útržky a někdy dokonce dlouhé části textu některých divadelních rolí, z divadla zůstává spousta vzpomínek, zážitků, historek a především přátel. Dům kultury dal prostor pro setkání trutnovských divadelníků a pozval všechny, kteří působili v amatérském divadelním studiu Klicpera i v jeho odnožích - Divadle ze sklípku či ve Studiu mladých.
Sešlo se nás v malém sále Národního domu na třicet, přišli i tací, o kterých jsme věděli jen z doslechu , a zajímavé fotografie donesli dodatečně. Vítali jsme se navzájem víc než srdečně, podrobně jsme prohlíželi vystavené fotky a dokumenty. Zašli jsme i do bývalého Divadla ze sklípku, dnes klubu Bonanza. Zavzpomínali na ty, kteří mezi nás už nemohou přijít, vyslovili dík našim režisérům. Popili, pojedli, popovídali a jak už to bývá, vytrvalci se rozcházeli nad ránem.
Pěkné to bylo.
MILENA JANEČKOVÁ.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':