Databáze českého amatérského divadla

Texty: Luže, GREGAR, Saša: Starý pes s mladou režisérkou. Divadelní HROMADA 2006 - léto.

STARÝ PES S MLADOU REŽISÉRKOU
„Každý z nás má právo snít. A sny nám může vzít jen smrt. Naučili jsme se plavat jako ryby, létat jako ptáci, proč bychom nemohli žít jako lidé …“ - motto z Richarda Burnse, které si zvolil Divadelní soubor Jednoty divadelních ochotníků „Jaroslav“ Luže pro svou novu inscenaci, hru Johna Steinbecka O myších a lidech. Soubor se těší více než dvousetleté nepřetržité činnosti a prošla jim celá řada vynikajících osobností ochotnického divadla z Luže a okolí. Se Steinbeckovou hrou se zúčastnil „Sněhového Brněnce“, krajské přehlídky venkovského amatérského divadla Pardubického kraje. Na podobných setkáních není neznámý, je neustále prostoupen duchem Aleše Němečka, dokonce víc, než si o sobě Lužští myslejí.
Steinbeckova hra O myších a lidech je náročná, složitá ve vztazích, obtížná pro hereckou práci. Ten Němečkův duch se mi v ní jeví např. v báječné výtvarné scéně a pak v přesnosti, s jakou soubor inscenaci nastudoval. Byť se nemusel vždycky trefit všude a beze zbytku, jak jim to ostatně vyčetla i odborná porota. Ale o to nejde. Lužští předvedli mimořádný výkon, uvěřitelný, realistiky podaný, věrohodně a emotivně. Hru si pro svůj režijní debut upravila Jana Roubínková ml. A zahrála si taky Curleyovu ženu (trochu ji při tom scházel režijní nadhled, měla si říct o „druhé oko“), scénu parádně vymysleli Jaroslav Košvanec a Martin Škroch, v roli George exceluje Jiří Roubínek, v roli Lenniho Jan Roubínek a i ostatní jsou parádní, Slim Jiřího Kudláčka, Candy Ladislava Suchochleba j.h., Správce Milana Zlesáka, Curley Jaroslava Kováře, Carlsen Miroslava Duška i Whit Martina Sodomky. A Starý pes, kterého „představovala“ Cikorka Roubínková byl taky věrohodný a půvabný, jen by měl být jeho pán na jevišti pozornější a vodit ho nakrátko. Hra měla premiéru v dubnu a těším se, že ji uvidím, až dozraje, až si Jana Roubínková některé věci dotvoří (třeba zkrátí dialogy) a závěr bude přesnější než v Brněnci.
Saša Gregar
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':