Databáze českého amatérského divadla

Texty: Heřmanův Městec, ŘEZÁČ, Josef: „NÁVRAT?“ aneb proč znovu TRUMF? Divadelní HROMADA 2006 - jaro.

„NÁVRAT?“ ANEB PROČ ZNOVU TRUMF?
Oslavy 680 let od první písemné zmínky o Heřmanově Městci. Toto výročí postavilo DS Heřman před úkol přispět k oslavám novým divadelním představením. Byl stanoven závazný termín 30. září 2005. Co teď? Soubor rozprášen po vlastech českých nebo zaneprázdněn rodičovskými povinnostmi. Takové fungl nové divadelní představení chce především čas a ten není. Spásný nápad jako v případě oslav výročí DS Heřman (2003-Blesky paní McWilliamsové) nepřicházel. Až v březnu, kdy se u Řezáčů promítaly videokazety divadelních představení. Trumf byl druhým představením nově utvořeného divadelního souboru Heřman. Ten se po sametové revoluci vytvořil spojením členů původního souboru Heřman a jeho součásti, tzv.studia Viňouš (Z.Nasková, J.Řezáč, J.Řezáčová a M.Dziedzinskyj) a několika středoškoláků - bývalých členů dětského dramatického souboru Heřmaňáček, kteří měli zájem hrát divadlo. Tak došlo v roce 1991
k nastudování muzikálu Výtečníci Pavla Dostála, nedávno zesnulého ministra kultury.
Zde hráli herci v podstatě sami sebe – studenty a učitele, takže byli jako ryby ve vodě.
S Trumfem to bylo o dost těžší. Kostýmní komedie a ještě k tomu ve verších. Přes veškeré nadšení a elán se zde projevil nedostatek režijních a hlavně hereckých zkušeností
a inscenace zůstala autorovi i divákům mnoho dlužna. Proč to tedy nezkusit po třinácti letech znovu a ten dluh splatit? Vždyť některé myšlenky Krylovova textu jsou stále aktuální. A proč se v dnešní hektické době neodpoutat od permanentní naštvanosti a chvíli se nezasmát? Tak proto je Trumf zase tady. Hrát budou, i když (kromě cara Vakuly) v jiných rolích, převážně stejní lidé jako tehdy. Pamětníci budou moci i srovnávat, ale bavit by se měli i největší škarohlídi.
(z programu ke hře)
Premiéra Trumfa 30. 9. 2005 dopadla velmi dobře. Reprízy jsou zatím odloženy, neboť naše dvě ženské postavy Sentimenta, Ivana Kramářová a Černucha, Milena Petržílková zjistily pár týdnů před premiérou, že jsou těhotné a budou na jaře rodit. Tím bohužel padly i případné přehlídky, kam bychom se byli rádi přihlásili. Uvažujeme, že se k Trumfovi vrátíme, jestli to holkám mateřské povinnosti dovolí, a že bychom to někde předvedli Jinak pátráme a tápeme, co dál. Času, sil a bohužel už i nálady se často nedostává. Chtělo by to nějakou motivační a potažmo inspirační injekci, silnou vůdčí osobnost do čela. No, nic. Uvidíme.!
J. Řezáč-principál
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':