Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jilm, Hájek, Tomáš, Divadlo na Jilmu (1835 – 1882)

ex: Dvě století ponikelských Thaliiných chrámů. Semestrální práce na FSV ČVUT, 2007, s. 3-4.
Divadlo na Jilmu (1835 – 1882)

Nyní obrátíme naší pozornost na další ponikelskou místní část – Jilem. Stejně jako Přívlaka, s níž jsou její osudy těsně spjaty, leží tato osada na pravém břehu Jizery. O prostorách, v nichž bylo hráno nemáme zpráv, ale lze se důvodně domnívat, že situace byla obdobná té přívlacké. Velmi podobná je ostatně i datace doložených pašijových her. Právy o nich jsou z let 1835, 1842, 1850. Zajímavou představu o tom, jak tehdejší pašijové hry vypadaly – o péči, která byla věnována kostýmům i o věčných divadelních problémech s chatrnou pamětí herců - si můžeme udělat z následující vzpomínky:

„Vojáci a žoldnéři římští měli oděv vojska našeho, arciť třeba kabát dělostřelce a nohavice granátníka, helmu kyrysníka a šavli husarovu. Pilát měl např. velkou beranici na hlavě a čubu od některého faráře vypůjčenou na těle... Tento muž obstárlý dobře asi svou “roli” neuměl, neb v ruce ji otočenou držel, a čas po čase, když na něm “říkání” bylo, do ní, jako do nějakého “rejstra” nahlížel. Smrt byla celá bílá, měla hrozná žebra namalovaná, tak též obličej. Kosa, jak se rozumí, nesměla scházet.“ [5]

Příprava divadelních her nebyla jen nahodilým setkáním několika sousedů, ale dobře organizovaným a cílevědomým snažením. Jilemští ochotníci si k pomoci zvali režiséry z Jabloce nad Jizerou, vzdáleného asi 8 km. Jedním z nich byl patrně učitel Mencl (1786 – 1866), který za každou hru dostával 5 zlatých. Po něm převzal řídící funkci již místní rodák Josef Dvořák, který pro sousedský soubor zdramatizoval povídku Lomek v komedii o 14 obrazech. Z Jilmu pochází i menší Vánoční hra otištěná Menčíkem, kterou mu opatřil a patrně i přepsal Gotthard Rydval (1856-1916), tehdy řídící učitel na Přívlace. Na tomto příkladu je dobře patrný divadelní růst jilemských ochotníků, který vede od najímání přespolních režisérů až k vlastním autorským počinům.

Poslední zpráva o divadle na Jilmu pochází z roku 1882, kdy zde měla být inscenována hra Umučení páně.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':