Databáze českého amatérského divadla

Texty: Valenta, Jiří: Opony, opony, opony… SOS čl. www NIPOS 2007

Opony, opony, opony… SOS

Není v naší zemi jen ta Hynaisova, kterou kdekdo zná, váží si jí a předvádí svým potomkům jako národní poklad. Pěkná řádka divadel se pyšní díly slavných umělců, kteří vytvořili monumentální obrazy - opony, aby navodili slavnostní atmosféru před začátkem divadelního představení. Kdo ale vzpomene na stovky divadelních sálů v městečkách a vsích naší země, které byly v minulých dvou stoletích obohaceny o díla a dílka výtvarných umělců nebo o nesmělé projevy místních malířů.

V souvislosti s budováním Databáze českého amatérského divadla na stránkách www.amaterskedivadlo.cz jsme soustředili již hezkou řádku těchto výtvarných projevů. Jsou to nejčastěji alegorie umění, výjevy z dějin od praotce Čecha na Řípu, po Libušinu věštbu, zavraždění sv. Václava, bělohorskou tragédii, po zobrazení takových symbolů jako jsou Hradčany, Vyšehrad nebo zobrazení výjevů z pověstí o založení měst. Ovšem dokladem nejcennějším jsou veduty měst, městeček a obcí s kostelíčky, zámky a návsemi. Reprodukce těch nejpůvabnějších dnes může zájemce vidět ve vstupní expozici rodícího se Muzea českého amatérského divadla v Miletíně.

Miletínští ochotníci si pospíšili. Dvě opony, které jsou součástí expozice, předhodili památkářům a jejich péčí obě byly prohlášeny ministerstvem kultury za movité kultuní památky. Takovou ochranu už má řada těchto rychle mizících památek, mezi nimi např. opona Alfonse Muchy ve Zbirohu nebo opona v Podůlší na Jičínsku. O kolika oponách ovšem ještě nevíme, kolik z nich si zaslouží podobnou ochranu.

Proto Vás prosíme, začněte se starat o osudy Vaší opony, která možná trouchniví ve skladišti nebo nepoužívána odpočívá na válci v útrobách Vašeho jeviště. Možná, že už jen z vyprávění víte o její podobě. Pošlete nám dokumentaci Vaší malované opony, všechny informace o ní i její digitální fotografii na adresu divadlo.baze@nipos-mk.cz nebo volejte 221 507 972.

Opony, opony, opony... se pozvolna ztrácejí, stávají se předmětem nekalých obchodů. Opony volají. Zachraňte je.


autor: Jiří Valenta | publikoval(a): Petr Macháček | 3.4.2007 | čteno: 179x

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':