Databáze českého amatérského divadla

Texty: Argentina, Presidencia, 2007 Velká doktorská pohádka, inf. z tisku

Dne 15. 12. 2007 uvede ochotnické Obnovené československé divadlo v Presidencia Roque Saenz Peňa v argentinském Chacu již svou druhou premiéru za poslední tři léta.
Na sklonku roku 2005 to byla Tylova Paličova dcera, kterou soubor nastudoval v režii Hany Hanušové a s níž slavil velký úspěch. Nyní se divadelní soubor představí Velkou doktorskou pohádkou na motivy známé pohádky Karla Čapka i filmu Lotrando a Zubejda. Pro školní potřeby ji do podoby divadelního představení zpracoval Miroslav Tvrz, ovšem pro prostředí argentinské bylo třeba dalších změn a úprav v textu. Této úlohy se zhostil znalec chacenských reálií Remigius Masáček Hru o pěti dějstvích, ve které je nasazeno celkem 20 osob, soubor studoval téměř půldruhého roku. Pohádkový děj, místy velmi satirický, ukazuje na pohádkových i lidských postavách odlišné charaktery lidí, jejich směšnost a zároveň lidskost. Obnovené československé divadlo je zajímavé tím, že je pravděpodobně jediným divadlem v Latinské Americe, které hraje v češtině. A to i přes skutečnost, že se žádný z herců v Československu nenarodil!
Druhou zajímavostí je, že se na poslední hře podíleli hned dva Mimoňáci. Jindra Krous jako režisér a zároveň představitel postavy sultána (ve filmovém zpracování hraje sultána Marián Labuda) a Jirka Špaček, který výtvarně navrhl scénu včetně kulis. Oba dva jsou shodou okolností v anketě i-novin čtenáři navrženi na osobnost Českolipska.
Z místního časopisu

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':