Databáze českého amatérského divadla

Texty: DRÁPALOVÁ, Irča: Amatérské divadlo v Hážovicích. Rkp. pro Databázi ČAD, leden 2008

Jak se začínalo. Amatérské divadlo v Hážovicích u Rožnova pod Radhoštěm.
Podle vyprávění mého otce Miloše Kulišťáka ( *1896 - 1970, spisovatel a národopisný pracovník.) Je pochovaný na Slavíně Valašského muzea. Také jeho bratra Ludvika z Hážovic. Do obce již na počátku 20 stol. přijížděli kočovní herci, ale to se začalo měnit po vystavění Zemědělské školy v Rožnově pod Radhoštěm . Prvním ředitelem v roce 1897 se stal Emanuel Vencl, který dobře vybral učitelský sbor. Zahradník Chvapil, nejen, že vybudoval u školy velkou vzornou zahradu, ale také jako divadelní ochotník začal s absolventy školy i místními obyvateli hrát divadlo v nedaleké zemědělské vesnici Hážovice v hospodě na Lipové, s povolením majitele p.Mizery, svépomocí upravit malý sál tak, že se zde postavilo provizorní jeviště, které se postupně s povolením majitele upravovalo. Po první světové válce bylo již dosti velké a podle možností na tu dobu dobře vybavené. Velkou zásluhu na této práci měl předseda Spolku absolventů Zemědělské školy v Rožnově zemědělec a divadelní ochotník z Rožnova Matěj Kopecký a místní občané. Od roku 1934 předsedou Miloš Kulišťák, hospodář školního statku. Divadlo hráli nejen absolventi, ochotníci z Hážovic, ale přicházeli i z okolních vesnic a také z nedalekého města Rožnova. Velká láska překonala mnoho překážek, nebylo dopravních prostředků ani telefonů a peněz.
Od roku 1913 do roku 1947 sehráli ochotníci 140 divadelních představení. Např. Pasekáři od F.S.Tůmy, Její pastorkyňa, Gazdina roba od G. Preissové, Maryša od bratří Mrštíků a jiné.
V roce 1925 je v nově vybudovaném muzeu lidových staveb v Rožnově p.R. velká národopisná slavnost, kterou vede Miloš Kulišťák a pomáhají jeho bratr Ludvik Kulišťák z Hážovic a učitel Cyril Mach z Hutiska. Hraje se také divadlo Pasekáři. Spoluúčinkují ochotníci z Hážovic. Dne 5.7.1926 jede velká krojovaná skupina nejen herců do Prahy a v divadle URANII v Praze VIII. sehráli Pasekáře od F.S. Tůmy.

Miloš Kulišťák napsal divadelní hru Bačova dcera (vyšla tiskem) a premiéra byla na jevišti v Hážovicích 9.4.1939. Také se hrála ve Státním divadle v Hradci Králové.
V roce 1931 jela národopisná družina Miloše Kulišťáka poprvé do rozhlasu v Moravské Ostravě vysílat jeho Valašskou svatbu (pro rozhlas napsal a sám nebo se svou družinou vystupoval 224 x).
Miloš Kulišťák v roce 1941 napsal podle románu Metoděje Jahna SELSKÝ PRÁH - stejnojmennou hru. První obsazení výbornými herci hážovské scény i hosty. Obě divadla se hodně hrály i na okolních scénách, ale na počátku 50tých let byla zakázána. Vystupovali zde sedláci a fojt.
Jako krajový poradce jede Miloš K. v roce 1943 do Prahy, kde Lucernafilm začíná natáčet film z Valašska podle Sousedíkova románu „Papradná nenaříká“ Děvčica z Beskyd. Tančí zde také národopisná skupina M. Kulišťáka. Režisér František Čáp, scénář Jan Drda. Herci M.Glázrová, J.Štěpníčková, V.Vojta, G.Nezval, T.Brzková. V Rožnově se promítal počátkem roku 1945. Mezi mým otcem a pracovníky filmu bylo pěkné přátelství a jsou zde písemné doklady. Také seznámení s dirigentem Václavem Talichem.

Po válce se v roce 1945 znovu s velkým elánem nacvičují hry, které po roce 1948 byly prověřeny. V roce 1951 velká oprava jeviště a hlediště. Do roku 1957 sehrála velká skupina již mladých 26 divadelních představení. Režii po válce ještě měli: Miloš Kulišťák, bratr Ludvik, jeho manželka Božena, dcera Jarmila, která pro divadlo napsala scénu Ševcův verpánek, synovec Rosťa Hlucháň, J.Podešva a další..
V březnu 1951 spolkové poměry neodpovídají dosud změněným podmínkám hospodářským a sociálním a politickým … náš spolkový život byl nově organizován ….. SČM, JZD.
Hrálo se dál. V roce 1952 Al. Jirásek: Otec, také Goldoniho Sluha dvou pánů. Režie Rosťa Hlucháň. Velký úspěch.
Majitel velkého domu pan Mizera prodává hospodu, divadelní sál i hospodářské budovy – Lipovou. Končí možnost hrát divadlo. Znovu se scházejí občané při různých příležitostech na návsi u staré zvonice a kříže a pamětníci vzpomínají.
Vzpomínala také Irča Drápalová při prohlížení velké kroniky písemností a hlavně fotografií, kterou udělal můj otec Miloš Kulišťák, kronikář Hážovic, Tylovic a také fotografickou Rožnova. Je dobře, že zůstaly aspoň fotografie.

Děkuji Vám, že jste se ujali této krásné, ale náročné práce. My pamětníci odcházíme, ale to krásné, i když někdy těžce vykoupené, zůstává.
Srdečně Vás zdraví Irča Drápalová – Kulišťáková
Pivovarská 27
756 61 Rožnov pod Radhoštěm tel 571 654 647

28.1.2008
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':