Databáze českého amatérského divadla

Texty: DIVADELNÍ SEŠLOST BOLERADICE 2006, AS 2006, č. 6

DIVADELNÍ SEŠLOST BOLERADICE 2006

První říjnový týden patří v Boleradicích již tradičně Divadelní sešlosti. Letos se začalo už 28. září ve čtvrtek, a to slavnostní vernisáží obrazů malířky Marie Novákové. Výstava je umístěna v klubovně divadla a byla otevřena pro diváky po celou dobu Sešlosti. Nejedná se o divadelní přehlídku vyhrazenou určitému druhu divadla, žánru či oblasti. Záměrem je představit domácímu publiku svoje přátele a známé z velké rodiny ochotníků a ukázat mu, jak se „dělá" divadlo jinde... Z původně malé akce, kterou bylo setkání dvou, tří souborů se z Divadelní sešlosti stala přehlídka, která se již dostala do širšího povědomí divadelníků. AS připravila rozhovor s Alenou Chalupovou, která patří do organizačního týmu a je režisérkou boleradického souboru bratří Mrštíků.
Letos proběhl 12. ročník regionální přehlídky ochotnických souborů Divadelní sešlost Boleradice 2006. Jak vlastně vznikl ročník první, kdo se o něj přičinil a jaký byl tenkrát hlavní důvod.
V Kloboukách u Brna se konala každoročně Okresní přehlídka amatérských divadelních souborů, která skončila v roce 1989, protože jeviště i sál, kde se soutěže konaly, byl už v havarijním stavu. Poslední ročník měl jen tři účastníky, a tak toto setkání dostalo název Divadelní sešlost a bylo rozhodnuto, že další ročníky po dobu adaptace klobouckého jeviště budou v Boleradicích.
Přehlídka se postupem času stále rozrůstá, přijíždějí další a další soubory. Narůstá také počet diváků? Kdo se vlastně kolem přehlídky a její organizace nyní pohybuje?
Počet diváků rok od roku narůstá, zvláště po rekonstrukci divadelní budovy. Kapacita našeho sálu je 150 míst a letos jsme měli kromě dvou představení vše vyprodáno. Diváci nejsou jen místní, ale přijíždějí z blízkého i vzdálenějšího okolí (autobusové zájezdy ze Židlochovic, Břeclavi i Brna), a to nejen na Sešlost, ale i na Jarní předplatné (5 představení v lednu až květnu) a předplatné „Rodiče s dětmi do divadla“ (4 představení v listopadu až květnu). Hlavní organizátorkou přehlídky i obou předplatných je Iva Hrabcová. Jedná se soubory, sestavuje program a zařizuje vše potřebné. Při realizaci jednotlivých představení (technika, uvádění, služby v šatně, občerstvení, úklid divadla) pomáhají samozřejmě členové divadelního spolku.
Od roku 2000 se uděluje na Divadelní sešlosti zvláštní speciální cena. Můžete prozradit o jakou cenu jde a jak ji soubor získá?
Do roku 2005 jsme udělovali recesní cenu „Boleradický Voskar“ (soška pierota z keramické dílny manželů Šemorových), kterou bylo možné získat za „průšvih“ na jevišti (přebrept, shození kulisy, hlasitá nápověda, …)
Také k vám jezdí soubory ze Slovenska, přehlídka je tedy mezinárodní - plánujete i jiné zahraniční hosty - vzdálenější?
Slovenské soubory z Partizánského a Tlmáč jsou již pravidelnými hosty naší přehlídky a myslím, že tuto tradici nebudeme přerušovat. O pozvání souboru ze vzdálenější země zatím neuvažujeme, především z finančních důvodů.
Máte právě čerstvě po letošním ročníku. Jak se vydařil? Co byste vzpomněla a máte v čerstvé paměti?
Letošní ročník, podle mého soudu, byl velmi úspěšný, představilo se deset souborů, z toho dva domácí. Pamatovali jsme i na děti s pohádkami Soví princezny (DDM Polná) a Matěj a čarodějnice (DS Boleradice). Slavnostnější bylo letos vítání souborů Janem Adamem z Víckova a jeho ženou Marianou (historické postavy místních dějin) s doprovodem cimbálové muziky. Pro ochotníky z nevinařských krajů bylo určitě zajímavé posezení u vína nebo burčáku v místních sklípcích.
E-mailový rozhovor s Alenou Chalupovou podnikla Lenka Novotná
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':