Databáze českého amatérského divadla

Texty: Dílny festivalu Apostrof 2007

PŘEHLED DÍLEN

IX. Mezinárodní festival nezávislých a amatérských divadel

APOSTROF, Praha 2007

DÍLNA A: Divadlo jako hra

Sergej Sanža, Michal Bumbálek, ČR

Místo konání: Divadlo Na zábradlí
Datum konání: 30. června – 2. července
Hodina konání: 10:00 – 13:30

Akrobati, mimové a žongléři… Svět barev, pohybu a svobody, svět jak pro Frederica Felliniho se vám na tři dny otevře v Divadle Na zábradlí a přilehlých končinách. Dílna, kterou povedou dva herečtí profesionálové, by vám měla ukázat, že cesta k divadlu se dá vyšlapat i na chůdách. Seznámí vás s dovednostmi, které se dobře vyjímají pod cirkusovým šapitó, ale zároveň by neměly být cizí žádnému herci.

Program dílny:

1.den - principy nonverbálního divadla: pantomima, výrazové možnosti těla a jeho řeč, pohybová charakterizace postavy, na závěr tvorba minipředstavení, video – Rumiště
2.den - plenérové divadlo: zákonitosti plenérového divadla, využití chůd, akrobacie a dalších prostředků při hraní pod širým nebem, video - Ne-splněná přání
3.den - cirkus a divadlo: využití cirkusových prostředků při přípravě divadelního představení a využití cirkusového stanu pro divadelní účely (akrobacie a žonglování), video - Cirkus aneb se mnou smrt a kůň

Sergej Sanža a Michal Bumbálek jsou členové divadla Facka, které vzniklo v roce 1997 jako nonverbální a plenérové divadlo. Toto divadlo vychází z tradic klasické pantomimy a komedie dell´arte.


DÍLNA B: Světelný a zvukový design

Mobile Fronta, Finsko

Místo konání: Divadlo U Valšů, Karoliny Světlé 286/18, Praha 1
Datum konání: 30. června. – 2. července 2007
Hodina konání: 10:00 – 13.30

Dílna se bude skládat z lekcí a realizace základních světelných a zvukových technik. Účastníci připraví krátkou divadelní ukázku s důrazem na zvukový a světelný design. Poslední den dílny se účastníci naučí, jak realizovat ukázku na scéně s využitím divadelní techniky.
Účastníci dílny by měli být připraveni pracovat individuálně a v prvních dvou dnech po skončení lekcí i ve skupinách. Dílna bude zahrnovat domácí práci a případové studie ve formě návštěv festivalových představení.

Účastníci budou pracovat 3 hodiny po 3 festivalové dny. Kvůli velkému množství práce není doporučena účast na této dílně těm, kteří budou hrát na festivalu, ale budou vítáni, jestliže se přijdou podívat na průběh lekcí. Lektoři by rádi využili 2 nebo 3 herce pro demo zkoušky.

Mobile Fronta je festivalovým divákům už známa z minulého roku, kdy předvedli jejich první práci “1.1. Morning ever after” na scéně Divadla Na Zábradlí. Mobile Fronta je skupina čtyř mladých vizuálně orientovaných divadelních profesionálů s vysokou úrovní znalostí současného fyzického divadla a moderního zvuku i světelných technik a designu.

Lektory dílny Mobile Fronta jsou:

Jenni Kokkomäki je Finka. V posledních letech pracuje jako herečka a tanečnice, např. v Koko Theatre and Status Fer v Helsinkách a v Divadle Alfred Ve Dvoře v Praze.

Mikko Oravainen pracoval s hudbou a zvukem v různých projektech (např. mixování, bicí, kytara, basa). Pracuje na profesionální úrovni jako zvukový designer a snaží se zkombinovat obrazovou a zvukovou složku, aby se daly použít na scéně ve speciálním formátu.

Ville Virtanen je světelný designer a kouzelník. Pracuje pro finské Národní divadlo a také nezávislé divadelní a taneční společnosti. Vedle kouzelnictví jeho činnost zahrnuje také vyučováním světelného designu a spolupráci s finskou operou a divadly v Helsinkách a Lahti.

Úkoly divadelní dílny:

Úkol 1.: Najděte si Shakespearovu hru Hamlet (výtisk může být ve vašem rodném jazyce) a přečtěte si akt 3, scéna 1. Najděte 1 – 3 obrazy, které se podobají něčemu důležitému ve scéně nebo nějaké části té scény. Vezmi s sebou hru (nebo alespoň onu vybranou scénu) a ony obraz/y v první den konání dílny.

Úkol 2.: Jestliže je to ve vašich silách a možnostech, můžete si též pro inspiraci přečíst text „Hamletův stroj“ od Heinera Müllera. Tento úkol je však dobrovolný, není nutný pro účast na dílně.

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':