Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ledenice, Informace souboru 2004

30 let Loutkářského souboru KRAJÁNEK LEDENICE v roce 2005

 Loutkářský soubor Krajánek založil roku 1975 pan František Jelínek.
 Navázal na tradice činoherního divadla Výrobního družstva ledenický nábytek, které na přehlídce získalo sadu loutek, s nimiž loutkářský soubor Krajánek v roce 1975 začínal.

 Tehdy členkami souboru předně byla děvčata 12 až 15 let a dospělí, jež zajišťovali chod divadélka.
 V době nejširší členské základny koncem 70. let a v 80. letech pracovaly dva samostatné soubory Krajánku - dětský a dospělý.
 Následovala několik let s ryze dospělou členskou základnou, do níž se postupně včleňovalo stále více dětí různého věku.
 S příchodem nového ekonomického systému skončila většina dospělých svou aktivní činnost a LS Krajánek je znovu herců dětí a mládeže.

 Soubor začínal hrát v Sokolovně Ledenice, pak se mu podařilo díky pochopení tehdejšího MNV a Osvětové besedy získat svou scénu v budově obce – dnešní tzv. divadelní sál.
 Po celou dobu existence pracoval loutkářské soubor téměř nepřetržitě. Jen snad pár sezón označuje jako „mrtvé“, i když se členové scházeli nebyl nastudována nová pohádka.

 Pravidelně navštěvuje festivaly regionu – Borovany, Bechyně,Týn nad Vltavou, Strakonice, Třeboň, Vyšší Brod.
 Pětkrát v historii v letech 1993, 1994, 1999, 2000, 2003 byl nominován LS Krajánek na celostátní festival Loutkářská Chrudim.
 Účast přijal v roce 1999 - pohádka „Námluvy princezny Prozerpíny“
o v roce 2003. – pohádka „Dary nedary“


 Každá sezóna znamená pro soubor premiéru alespoň jedné pohádky, několik repríz.
 Členové souboru se scházejí nejen pro práci divadelní, ale podílejí se na kulturních akcích obce, prožívají spolu sváteční dny, chvíle her i zábavy.
 V průběhu doby pracovalo v divadle mnoho aktivně členů, někteří spolupracovali externě – výtvarníci,scénáristé, komponisté, řezbář.
 Loutkovým divadélkem prošlo mnoho členů, mnozí své zkušenosti užijí ve své profesi i životě.

 V roce 2005 oslaví Loutkářský soubor Krajánek 30. let svého trvání.

Loutkářský soubor KRAJÁNEK Ledenice
373 11 Ledenice
vedoucí Ing. Zaimlová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':