Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zlatý odznak J. K. Tyla 2004 - František Čečil, Plzeň, LD Špalíček Plzeň

František Čečil
narozen 4. května 1922
Skupina amatérských loutkářů SČDO
LD Špalíček Plzeň
Za zásluhy o české amatérské loutkářství na Plzeňsku.

Zájem o loutkařinu u Františka Čečila propukl již v dětském věku. V sedmi letech dostal své prvé loutkové divadlo. V období německé okupace se vrátil k loutkařině po návratu z nuceného nasazení v Říši. Koncem května 1945 založil s členy Sokola v obci Pňovany (u
Nového Dvora u Stříbra) loutkářský soubor. Hráli např. Vodníkova Hanička, Krejčík, švec a Kašpárek, Honza u krále, Princ Mlaskoň. Na vánoce 1946 již hraje v Třemošné, kam se odstěhoval z Horní Břízy, v novém souboru a stává se jeho předsedou. Obnovila se tak tradice sokolského loutkového divadla založeného v obci již v roce 1921. Zapojil se i do
činnosti ochotnického činoherního souboru, hrál a připravoval scény (Pan Johanes, Třetí zvonění, Kutnohorští havíři, Kolébka, Skapinova šibalství aj.) až do roku 1958.
V 50. letech pracoval i v souboru v Horní Bříze. V Třemošné po sloučení tělovýchovy a vzdělávací činnosti do Závodního klubu Západočeských keramických závodů v roce 1953 dochází ke stagnaci činnosti, pravidelnost představení vymizela, vyvinula se však značná zájezdová činnost (hráli v 56 místech okresu Plzeň - sever). Hrály se hlavně hry Fr.Čecha a
V.Cinybuka s vyššími nároky na výpravu, na nichž se podílel právě František Čečil. Pro LD v Třemošné vytvořil 50 marionet a kolem 60 spodových loutek pro 40 inscenací.
V roce 1964 se přestěhoval s rodinou do Plzně. Do Třemošné však nepřestal dojíždět. Od roku 1974 se stal členem LD ŠPALÍČEK v Plzni, režíruje pohádku Popelka ve vlastní úpravě pro marionety. Dále zde režíruje, vyrábí loutky a scény (např. Kouzelné galoše).
Pomáhá i svým vnučkám v samostatné loutkářské činnosti.
V roce 1988 byla fyzicky zrušena scéna ŠPALÍČEK. Soubor se přemístil do provizoria, aby se zpět vrátil v roce 1991 a provedl přestavbu na kukátko s otevřeným voděním loutek.
V roce 1992 se František Čečil stal ještě členem Spolkového loutkového divadla V BOUDĚ a stal se zde i archivářem a seřadil sbírku loutkových her dle 42 nakladatelství.
Po svých 75 narozeninách ještě dělal loutky pro soubory v Třemošné (Hrátky s čertem aj.), V BOUDĚ (O pejskovi a kočičce aj.) a ŠPALÍČEK (O statečné Máně aj.).
František Čečil patří k zakládajícím členům Skupiny amatérských loutkářů a je členem její rady.
Za svou činnost obdržel ocenění: Zlatý odznak J.Skupy, Zlatý odznak SČDO, Cenu J.Veselého a další.

Nositel zlatého odznaku J. K. Tyla v roce 2004
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':