Databáze českého amatérského divadla

Texty: Herman, Josef: Kytka nezemřela. Divadelní noviny, 16.6.2006

Kytka nezemřela

Ve Strašnickém divadle vzkřísili dvě z někdejších produkcí studentského autorského divadla Kytka, které zahájilo v roce 1980 na Právnické fakultě premiérou Opera ještě nezemřela a pokračovalo řadou inscenací hudebních i činoherních až do roku 1990. Psaly a hrály desítky lidí, pro svět divadla jsou dnes nejviditelnější dva doktoři práv: skladatel Vladimír Franz a ředitel Dilia Jiří Srstka. S nápadem připomenout soubor přišel Ota Marek, plánovaný večer písniček a povídání nakonec přerostl do obnoveného provedení oné první opery spolu s absurdním muzikálem Tajemný listonoš, obé s hudbou Vladimíra Franze, který také brilantně doprovázel na klavír. Produkce v režii Petera Chmely připomínala cimrmanologické seance, tady ovšem nikoli s nějakou mystifikací v zádech, ale jen tak pro radost zahrát si. A také zavzpomínat na staré časy. Groteskní kostýmy Martiny Kosíkové vycházely z levných amatérských možností, sem tam něco půjčené, sem tam něco z vlastního šatníku. Třeba pan otec z Tajemného listonoše byl navlečený do důchodcovských tepláků a Jiří Srstka postavu dokončil shrbeným šouráním o holi a pokleslými koutky úst. Mimochodem, představil se jako rozsochatý herec a zpěvák s operním vedením hlasu. Jednoduché akce, jednoduchá aranžmá. To vše posvěcené radostí ze hry, chutí vymýšlet si, tedy kvalitami dnes vzácnými. Je jedno, že na reprízu přišlo jen pár lidí, chyba těch, co nedorazili, mohli načerpat něco životního optimismu. Reprízu oživil Franzův pes Ondřej, který náhle přišel ze šatny očichat Jiřího Srstku na jeviště - to je v takové produkci dovolené, možné, ba vítané. Ovšem aby nedošlo k mýlce, je to amatérismus posvěcený profesionalitou, v podání Vladimíra Franze samozřejmou, ale i dalších aktérů, kteří s příslušnou vervou, přesně drženou nadsázkou a smyslem pro groteskno hrají, ale i spolehlivě zpívají. Hudba je pěkná, jsou v ní lehounce nahozené motivky známých skladeb, ale nechtěl bych se nechat zkoušet, odkud konkrétně pocházejí. Hlavní je vtip, který v sobě hudba i texty mají. Zdaleka to nebyla jen připomínka jednoho dávného souboru.

Josef Herman, Divadelní noviny, 16.6.2006

Strašnické divadlo Praha - Vladimír Franz: Opera ještě nezemřela, Tajemný listonoš. Režie Peter Chmela, kostýmy Martina Kosíková, klavír Vladimír Franz. Premiéra 29. dubna 2008. (Psáno z reprízy 6. května 2008.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':