Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČTK, 080809

Návštěvníci se letos na Jiráskově Hronově zdrželi déle
ČTK, 9.8.2008

Na letošním 78. ročníku divadelní přehlídky Jiráskův Hronov, který zakončil slavnostní ohňostroj, se prodalo přes 15.600 vstupenek a bylo objednáno více než 2800 noclehů.

Hronov (Náchodsko) 9. srpna (ČTK) - Na letošním 78. ročníku divadelní přehlídky Jiráskův Hronov, který zakončil slavnostní ohňostroj, se prodalo přes 15.600 vstupenek a bylo objednáno více než 2800 noclehů. Přibližně stejný počet diváků navštívil festival i minulý rok, letos však lidé na vyhlášené divadelní akci zůstávali déle, řekla ČTK mluvčí Jiráskova Hronova Simona Bezoušková.

Délka pobytu se oproti loňsku prodloužila o více než den, uvedla Bezoušková.

Do Hronova přijelo 255 amatérských divadelníků s 26 nejúspěšnějšími inscenacemi z celostátních druhových přehlídek. Za devět dnů diváci viděli více než stovku představení. Jedna hra se hrála dokonce čtyřicetkrát, protože byla určena jen pro 12 lidí. Festival se konal na čtyřech místech a publikum si mohlo vybrat mezi činohrou, loutkovými představeními, pantomimou, experimentálním, studentským, pohybovým a tanečním divadlem.

Festivalu se kromě tuzemských amatérských souborů zúčastnilo i profesionální Divadlo v 7 a půl s inscenací Nora v režii J. A. Pitínského a soubory z Nizozemska, Rakouska a Slovenska.

\"Mezi nejzajímavější představení patřila inscenace Hugo souboru Teatro Hugo ze Semil. Velký divácký ohlas měla také hra Jeana Cocteaua Dvojhlavý orel v podání Divadla Bez střechy z Vyškova. Mezi loutkáři byl nejúspěšnější Hotel Beránek divadla Střípek Plzeň,\" řekla mluvčí.

Významnou součástí Jiráskova Hronova jsou semináře a dílny. Organizátoři jich letos připravili celkem 15, absolvovalo je 278 seminaristů. Závěrečná prezentace účastníků kurzů byla velmi rozsáhlá. \"Své schopnosti představili absolventi 10 seminářů, předváděčka trvala přes čtyři hodiny,\" uvedla Bezoušková.

Náklady na festival dosahují přibližně 2,5 milionu korun, z toho 600.000 korunami přispívá ministerstvo kultury a 150.000 korunami královéhradecký krajský úřad. Kromě příjmů ze vstupného festival podporují také sponzoři.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě a zřejmě i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra.

dos mkv vit
- - - k tomuto článku nejsou žádné názory - - -

Copyright © 1999-2000 DIVADLO.CZ
Generováno17.8.2008 21:41:20
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':