Databáze českého amatérského divadla

Texty: KNÍŽEK, Jeroným: Informace o divadle a kulturním životě ve Škvorci. Rkp. září 2008.

Pocházím z městyse Škvorec, pův. v okrese Č.Brod, naposledy Praha-východ. Zde ve Škvorci působil v 19. a 20. století divadelní ochotnický soubor pod hlavičkou místního Sokola. Obec má o tom některé záznamy, sám jsem mnohá představení shlédl, nebo aspoň z mládí pamatuji na vyvěšené plakáty. Nejméně do konce 2. sv. války ochotníci zahráli min. 2 různé div. kusy ročně, dokonce je tu zmínka, že byly ochotnické soubory dva. Hrála se představení např. Lucerna, Babička, Rohovín čtverrohý, Velbloud uchem jehly, Matka, a mnoho jiných her. Angažovali se v nich zejména rodiny místních živnostníků a učitelů, doplňovali je ostatní občané a děti. Často si zvali profesionální herce, např. p. Vojtu a se svým představením zajížděli třeba do Č. Brodu. Měšťanská škola dávala aspoň 1x ročně dětská div. představení. Rovněž zde působil pěvecký sbor, který vedli učitelé měšťanky, zejména p. učitel Roll. V průbehu 2. sv. války zde byl i filharmonický orchestr, který řídil ing. Zázvorka (hrál v něm housle můj st. bratr). V městečku byly 4 velké sály s jevištěm. Ještě by se mohlo vzpomenout loutkové divadlo, které hrávali v místní sokolovně zdejší učitelé. Až do konce 2. sv. války sem zajížděly kočovné divadelní soubory a dávaly třeba až 3 různé divadelní hry týdně. Herci sami si rotaprintem tiskli plakátky a roznášeli je. Kromě toho sem pravidelně jezdívalo loutkové divadlo Matěje Kopeckého s metrovými loutkami a hrálo denně. Jejich dcerka tu se mnou chodila do měšťanky. Nebyla tehdy televize a blízkost Prahy ovlivnila místní kulturní život.
Podobně jako u nás ve Škvorci, byly aktivní ochotníci v Úvalech, kde bydlela rodina herce Jiřího Steimara. Tam si občané nově upravili divadlo u nádraží a místní ochotníci zde hráli často. Podrobněji by mohl referovat místní kronikář.
Ještě se mohu zmínit div. ochotníci v sousední malé obci Hradešín, odkud pocházel můj otec. Tam měli ochotnický spolek Želenský, kde otec v mládí hrával, např. o Havlíčkovi Borovském; až do konce 2 sv. války tu hrávali ochotníci snad pod hlavičkou místních hasičů představení v lesním přírodním divadle, hrála tam teta a na přerdstavení chodili lidé ze širokého okolí.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':