Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kostelec nad Orlicí, CÍSAŘ, Jan: Červenokostelecké táčky - Cechy krásné, cechy mé aneb Jak si vytesat Jezulátko. AS 2007, č. 2, s. 26-28.

Černí šviháci z Kostelce nad Orlicí se opět představili ve hře Josefa Tejkla, kterou si – také opět – autor sám režíroval. Jde o hru starší, jež se před Listopadem 1989 jmenovala Cesta z hlíny do hlíny a byla tehdy na historickém půdorysu přesně a dychtivě chápanou alegorií o potlačované leč nepotlačitelné svobodě. Josef Tejkl věren své koncepci společensky kritického a apelativního divadla zřejmě předpokládal, že tato alegorie bude fungovat – pod názvem Cechy krásné, cechy mé aneb Jak si vytesat Jezulátko – i dnes; snad jako metafora neschopnosti nás všech vytvořit skutečně svobodnou demokratickou občanskou společnost a všech zlořádů, které si sami působíme. Jenže text ani jeho dnešní inscenace takto nefungují. A kromě toho: Černým švihákům nesvědčí historická látka vyžadující zcela jiný způsob scénování, než přinášela a přináší jejich poetika drsné syrovosti, parodující divoce nadsazené frašky, v níž se vyjevuje deformace pokrouceného bytí. Zůstalo tak jen u pokusu, jenž ukázal nesnadnost, ne-li nemožnost převést Černé šviháky do jiné divadelní polohy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':