Databáze českého amatérského divadla

Texty: Nový Bor, VESELÁ, Eva: Divadla v Novém Boru

Divadla v Novém Boru
Stálá divadelní scéna (SDS) zajišťuje dramaturgii, Městské divadlo (MD) se stará o realizaci – tak stručně by se dala nazvat dělba práce mezi těmito subjekty. Kromě akcí pořádaných v MD určitým způsobem SDS supluje městské kulturní středisko – je organizátorem např. Novoborského kulturního léta.

Městské divadlo

Budova MD byla postavena v roce 1925 a o rok později byla uvedena do provozu. Má kapacitu 387 míst a zaplnit většinu těchto míst bývá někdy dost problematické. Dramaturgie musí velice obezřetně volit jednotlivé tituly - i tady platí, že představení prodávají známé tváře z obrazovky, ale nesmí se objevit stejní protagonisté příliš často.

Klub přátel divadla

V současné době má 120 členů a je výsledkem dobré práce SDS s diváky. Těm byla nabídnuta možnost zasílání měsíčníku Bouletin Klubu přátel divadla, který informuje s dvouměsíčním předstihem o připravovaném programu. Každý člen klubu má v hledišti vybrané své místo a má možnost vždy do 15. předchozího měsíce si se slevou 10 % zakoupit vstupenku na každý z nabízených titulů. Za rok zaplatí člen klubu 100 Kč, získá průkazku a výše uvedené výhody. SDS naopak získalo adresy lidí, kteří rádi chodí za kulturou a dalo by se říci, že Klub přátel divadla tady supluje vlastně předplatné.

Akce pro děti i seniory

Pro děti je v divadle připravována vždy v květnu dvoudenní akce "Dospělí dětem" (letos proběhl XXI. ročník této oblastní přehlídky). Jde o vystoupení amatérských divadelních souborů hrajících pro děti, které jsou na vysoké odborné úrovni - např. jde o postupové kolo na rakovnickou Popelku. Představili se tady ochotníci z Rumburku, Mostu, Mnichova Hradiště a České Lípy. Kromě divadelních představení byl součástí akce i seminář pro účinkující (ten letošní byl o neverbální komunikaci a setkal s velkým ohlasem) a soutěž pro děti. Na tuto akci dostává SDS finanční dotaci od Libereckého kraje. Pro seniory je pravidelně vždy první týden v měsíci připraveno Setkání s dechovkou, konané v bývalém Kulturním domě Bohemia. Hraje oblíbená malá sklářská dechovka - o její oblibě svědčí i to, že má za sebou víc jak 30 let vystupování.

Eva Veselá
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':