Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, RICHTER, Luděk: 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, str. 155

RÁMUS Nýřany/Plzeň
Vznikl r. 1989 při ZUŠ v Nýřanech pod vedením Zdeny Vašíčkové, postupně se na inscenacích podílí celý soubor, zejména Klára Zouharová, Jakub Vašíček a do nedávna Kristina Nesvedová. Od r. 1996 působí pod 5. ZUŠ Plzeň-Lochotín.
Soubor o 5-8 členech používá různých loutkářských technik dle svých záměrů, nejčastěji manekýny, marionety a předměty. Volbu prostředků určuje téma. Adresátem jsou vrstevníci, v současnosti tedy mladí lidé. Inscenaci hrají zhruba 10x (výjimkou byl 30x reprízovaný Hostinec U zlomeného mnicha).
Na LCH se dostal ještě jako dětský soubor r. 1993 s inscenací Kůň ke koním, osel k oslům patří, 1994 s rovněž tematicky závažným Kainem a Ábelem a 1996 s baladicko-pohádkovou Trilogií o pokladu. V hlavním programu potom uvedl Legendu o lásce (1998) a zajímavou adaptaci Brechtova Křídového kruhu pod názvem Hostinec U zlomeného mnicha (1999). Podobizna byla inspirativním hostem LCH 2000. Roku 2001 nás čeká Samuel. Rámus hrál též několikrát na přehlídce nejlepších loutkářských inscenací Přelet nad loutkářským hnízdem, pořádané od roku 1991 Českým střediskem UNIMA, na Faustování a 1x na Dětské scéně.
Rámus je typický soubor mladých, včetně přetrvávajícího bouřliváckého protestu. Pro jeho inscenace je typický důraz na tematickou angažovanost (někdy až zjednodušeně plakátovitou - Podobizna) a potřeba atakovat i vnějšími prostředky, zatímco řemeslná stránka zůstává ve stínu tohoto úsilí. Jeho připomínka potřeby angažovaného tématu jako jasného zaujetí lidského vztahu prostřednictvím divadla je však v každém případě úctyhodná a svým způsobem - uprostřed přemíry nezávazně zábavného, postmoderně neuchopitelného, absurditou a nonsensem oplývajícího a podívanou překypujícího divadla - dnes ojedinělá.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':