Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZAKOPAL, Dušan: Letošní Lomnický standard. AS 2007, č. 2, s. 26.

Letošní Lomnický standard
Dušan Zakopal
V Lomnici nad Popelkou se ve dnech 2. až 4. 3. 2007 uskutečnila již desátá krajská postupová přehlídka amatérského činoherního divadla jizerské oblasti. Konala se za přispění Ministerstva kultury ČR, krajského úřadu Libereckého kraje a města Lomnice nad Popelkou. Všechna představení se odehrála jako obvykle v příjemném prostředí Tylova divadla.
Odborná porota pracovala ve složení MgA. Jaromír Vosecký (předseda) a členové ing. Dušan Zakopal a František Podhajský. Počet pěti představení sice naplňoval kritérium pro možnou nominaci na celostátní přehlídku, ale jak se nakonec ukázalo, dva soubory vystupovaly mimo soutěž. Vzniklá situace byla zapříčiněna odhlášením původně přihlášených souborů. Na celkovou divadelní úroveň přehlídky to však nemělo vliv, porota ale mohla vybírat jen ze tří inscenací.
Nejúspěšnější byla inscenace hry Ivana Bukovčana Než kohout zazpívá místního Divadelního spolku J.K. Tyl Lomnice nad Popelkou. Napsána sice v roce 1969, ale její tématický přesah o lidské důstojnosti v podmínkách vnějšího tlaku má co říci i v dnešní době. Inscenátoři proto vypustili některé dobové reálie (vztah k Slovenskému národnímu povstání) a tím podtrhli dramaturgickou nadčasovost předlohy. Režie se věrně drží autora a spoléhá na dobré herecké výkony většiny představitelů, jimž je psychologicko-realistický přístup ztvárnění postav blízký. Žel ne vždy se daří důsledně řešit jednotlivé zvratové situace, zvláště v prvé části hry. To však celkově neubírá na kvalitě jejího výkladu i celkově její realizaci včetně scénografie. Řadě interpretů byla udělena čestná uznání nebo ceny za herecké výkony. Představení Než kohout zazpívá obdrželo jako jediné cenu za inscenaci a bylo doporučeno na celostátní přehlídku Divadelní Děčín / Divadelní Třebíč.
Další inscenace Bukovčanovy hry Luigiho srdce aneb Poprava tupým mečem tentokrát v provedení Divadelního spolku Vojan z Hrádku nad Nisou inspirovala inscenátory k jejímu přetlumočení současnému divákovi. Konzumní společnost produkuje lidi, kteří si myslí, že za peníze lze koupit vše. Úprava režiséra a zároveň představitele jedné ze stěžejních rolí Jana Sládka proto rozsah předlohy redukuje. Dlouhé dialogy však na interprety kladou vysoké nároky, ne vždy jsou srozumitelné, vyložené a v některých situacích zcela nevyznívá ani absurdní humor. Nevyrovnanost hereckých výkonů ke kvalitě inscenace nepřispívá. Vedle režiséra, upravovatele a herce v jedné osobě získal cenu za herecký výkon i představitel Luigiho Lukáš Krupka.
Pomsta Karamby L. Williama Norfolka v podání Divadelního souboru (A)maťák Pardubice je situační komedie s detektivní zápletkou. Obsazení hry je velmi vděčné, neboť vyžaduje pět starších žen a jednoho muže. Hraje se v jedné scéně. Předloha je pro výklad jednotlivých situací velmi náročná množstvím motivací jednotlivých postav. Žel vše se hraje stejně důležitě a výklad jednotlivých situací by vyžadoval jasnější kontury, zvláště pak pointování jednotlivých aktů. Ke konečnému vyznění inscenace ani nepřispěla závěrečná změna dialogu v monolog. Kultura mluvního projevu u řady představitelek taktéž nedosahovala patřičné úrovně.
Program přehlídky obohatily již zmiňované nesoutěžní inscenace. DS J.K.Tyl Josefův Důl se představil s inscenací Petarda v režii Josefa Pšeničky, který upravil původní text Petera Shaffera Andělika a laskavec. Inscenátoři příjemně pobavili a nenásilnou formou přivedli diváka k přemýšlení o světě, v němž žijeme. Hraje se o právu na svobodu myšlení a jednání. Komedie měla premiéru již v dubnu 2004 a soubor ji odehrál sedmadvacetkrát. V Lomnici nad Popelkou měla svoji derniéru.
Turnovské divadelní studio se představilo protiválečnou hrou Vlakem války. Petr Haken upravil předlohu Neila Simona Deník z Biloxi (Biloxi blues). Hraje se na jedné straně o ubíjení lidské důstojnosti a na druhé straně o proměně chlapců v chlapy ve výcvikovém táboře americké armády v době druhé světové války. Půdorys inscenace tvoří kaleidoskop denních epizod několika mužů, v nichž se odráží jejich střet s vojenskou mašinérií. Větší účinnosti směrem k divákovi by prospělo dynamičtější řešení temporytmu celého představení.
Desátá jubilejní přehlídka v Lomnici nad Popelkou skončila v neděli dopoledne závěrečným shrnutím a rozdáváním čestných uznání a cen. Přehlídka se vyznačovala dramaturgickou pestrostí a hlavně dobrými hereckými výkony. Škoda, že soutěžních inscenací nebyl žádoucí počet. Pro příští rok je však na co se těšit, neboť ti, co to letos nestihli, mají již svá představení připravena, takže na shledanou v Lomnici nad Popelkou v roce 2008.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':