Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň-Doudlevce, GARDAVSKÝ, Vladimír: Propadlo zabydlelo hotelový pokoj. (Mandarinkový pokoj). Plzeňský deník 10.4.2006

Divadlo Propadlo, amatérský soubor s nejdelší tradicí v Plzni, oslavovalo na sklonku loňského roku již devadesát pět let svého trvání. Nyní je členem Plzeňské neprofesionální scény a na jevišti zdejšího Divadla Dialog potvrzuje nejnověji svoji vyzrálost uvedením komedie Roberta Thomase Mandarinkový pokoj.
Známý francouzský dramatik Thomas se proslavil především komediemi s detektivními zápletkami, z nichž byly v Plzni k vidění hry Osm žen a Past. Mandarinkovým pokojem se autor představuje v ryze komediálním žánru cyklem pěti groteskních povídek, které se odehrávají v jednom pokoji malého pařížského hotelu.
Režie hry se ujal dlouholetý člen činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni Jiří Samek. Při inscenování nelehké komedie očividně v každém okamžiku dbal na zdůvodnění vnitřní motivace jednání jednotlivých postav. Snazší úlohu měl v tomto ohledu při ztvárnění věrohodného vývoje vztahu pokojské Lulu (Jitka Pelcová) a recepčního Adriena (Emil Hlavička), jejichž příběh všechny epizody hry propojuje. Ale stejně dobře se mu dařilo hodnověrně tvarovat i situaci v příbězích komediálně ztřeštěnějších a více vyspekulovaných. Zde se mohl spolehnout na charakterotvorné schopnosti uplatňující se přesvědčivě i ve vypjatějších polohách u Miroslava Urbana, Dagmar Marovičové, Ludmily Frysové, Barbory Novákové a dalších. V kontrastu s průběhem celého představení s řadou překvapivých zvratů, ve kterých postavy mnohé předstírají, než odhalí své pravé úmysly, režisér v posledním obrazu citlivě zdůraznil náhlé přeskočení oné pověstné jiskry při setkání mladé dvojice. Věrohodně ji zpodobnili Milan Mourek a Iveta Ollariová a svým vstupem vnesli na jeviště věčný romantický sen.
Inscenace je ve všech složkách vzácně vyrovnaná. Má ambice potěšit co nejširší okruh plzeňských diváků
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':