Databáze českého amatérského divadla

Texty: Štramberk, ŠDP 2001 - Přehlídka byla čtvrtá, ale zároveň i jubilejní

Přehlídka byla čtvrtá, ale zároveň i jubilejní

Závěrečným večerem s vyhlášením výsledků a zároveň posledním soutěžním představením byla minulý pátek ukončena čtvrtá Štramberská přehlídka amatérských divadelních souborů. I když to není na první pohled zřejmé, bylo letošní setkání ochotníků na prknech štramberského kulturního domu svým způsobem jubilejní. Šestadvacet ročníků Divadelních úterků spolu se čtyřmi ročníky nástupnické přehlídky totiž dohromady dávají třicet let zápolení ochotníků. Navíc Štramberští si v letošním roce připomínají také sto páté výročí uvedení prvního ochotnického představení ve svém městě.
Cílem pořadatelů z Divadelního spolku Kotouč Štramberk je představovat především soubory novojičínského okresu, a tak během pěti večerů měli možnost vidět soubory z Oder, Bernartic, Kozlovic nebo místní divadelníky z Kotouče. Sérii vystoupení ukončili minulý pátek členové Divadelního spolku Tyl z Drahotuš, kteří po šestačtyřiceti letech oprášili operetku Sto dukátů za Juana, na které se, coby autor hudby, podílel také kopřivnický rodák Zdeněk Petr.
Stejně jako v předcházejících letech i tentokrát ceny nejlepším představením a tvůrcům rozdělili svým hlasováním diváci přehlídky. Divácké hodnocení kuličkami i cenu za nejlepší inscenaci si odvezli členové souboru ’Lojza z Oder’ za své nastudování hry Voskovce a Wericha Nebe na zemi. Keramická váza a uznání diváků za nejlepší scénu celé přehlídky putovala do Kozlovic za Mirandolínu.
Zbytek cen si z rukou svého starosty a novopečeného ředitele odboru kultury Ostravského kraje Ilji Racka převzali místní divadelníci. Jejich inscenace komedie Branislava Nušiče zaujala publikum natolik, že jí udělilo hned tři ocenění. Josef Hrček se stal nejlepším hercem, jeho kolegyně Jarmila Vondráčková si svým ztvárněním ’Jarky’ vysloužila titul nejlepší herečky a Pavla Jurková si již po třetí v řadě odnesla trofej pro nejlepšího režiséra.
Vítězství v polovině vyhlášených kategoriích si domácí odnesli také již po několikáté za sebou, přesto zatím pořadatelé neuvažují o změně hodnocení soutěžních představení.
„Hodnocení poroty je mnohdy také velmi subjektivní a divadlo se hraje pro diváka, proto by právě on měl rozhodovat o tom, co se mu nejvíc líbí. Navíc hodnocení diváky má ve Štramberku stejně dlouhou tradici jako přehlídka sama a ani zdaleka nebyli místní vždy nejúspěšnější,“ řekla jedna z organizátorek přehlídky Dagmar Benešová.
Po loňském ročníku přehlídky se podle organizátorů objevovaly hlasy označující přehlídku za přežitou a pochybující o smyslu jejího pořádání. Všechny černé úvahy prý však rozptýlil letošní ročník festivalu.
„Zájem diváků má stoupající tendenci. To, že přehlídka není zbytečná, dokazuje také to, že zájem o účast na ní je takový, že jsme ani všem souborům nemohli vyhovět. V neposlední řadě bylo letos vidět i to, že i kvalita představení porostla,“ uzavřela Benešová.
(dam): Přehlídka byla čtvrtá, ale zároveň i jubilejní. Kopřivnické noviny, 2001, č. 14

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':