Databáze českého amatérského divadla

Texty: SMEJKAL, Ladislav : Z chronologie událostí města Česká Lípa na www o divadle. (výpis)

Mgr. Ladislav SMEJKAL : Z chronologie událostí města Česká Lípa na www. (výpis)

Češi hráli divadlo ochotnicky asi do roku 1905 pod hlavičkou Českoslovanské sociální demokracie. Před I. světovou válkou vznikla nejdříve v hostinci \"U města Karlovy Vary\" (dnes dům v ulici 5. května) loutková scéna Jindřicha Seidla a potom se přestěhovala do Národního domu v Hrnčířské ulici (dnes zbořený). Loutková představení byla příležitostí poučovat děti i dospělé v českém jazyce.

Českolipským Čechům přinesl rok 1926 také několik významných událostí. Dne 4. února přišel dopis napsaný rukou Mistra Aloise Jiráska. Slovy \"Vážený krajane\" oslovil ředitele české školy Josefa Kleprlíka. Oba totiž pocházeli z jedné končiny Čech, Jirásek z Hronova a Kleprlík z Červeného Kostelce. Nešlo o pouhou zdvořilostní výměnu pozdravu. Jirásek dal souhlas k tomu, aby zdejší ochotnický spolek se jmenoval po něm.

Dne 3. června sehrál Jirásek své první představení v Národním domě, Mistrovu Lucernu. Historický záběr nastoupených herců je na našem obrázku.

1945
Adaptací prošla dřívější Nová tělocična, která je na našem obrázku Ještě v zimě 1945 sloužila jako ubytovna pro uprchlíky ze Slezska. Obnovený divadelní spolek Jirásek se ujal péče o budovu přeměněnou na divadlo. Dne 27. října byl zahájen provoz hrou Aloise Jiráska Lucerna a divadlo přijalo jméno slavného spisovatele. Hru režíroval Sláva Cón. Dne 7. listopadu u příležitosti oslav ruské revoluce byla týmž spolkem předvedena Pogoninova hra Aristokraté v režii Karla Myšáka.

O Vánocích vystoupil Jirásek se složitým dílem z Vrchlického trilogie Hippodamie pod názvem Námluvy Pelopovy. Režíroval opět SLáva Cón. V roce 1946 pokračovala nejen činnost spolku, ale rozvíjel se i hudební život. K nejzdařilejším koncertům patřilo vystoupení houslisty Ivana Kawaciuk 2. listopadu 1946. V témže roce se uskutečnil také první divadelní festival amatérských souborů. Podrobněji jsme zpraveni o tom následujícím, kde vystoupilo sedm souborů: ze Skalice, Liberce, Cvikova, Nového Boru, Mimoně a České Lípy. Do divadla byly umisťovány slavnostní akce, jako byla oslava narozenin prezidenta Beneše v květnu 1945, či oslava státního svátku 28. října.

1967
Nově se četly texty Vladimíra Majakovského a diskutovalo se o dříve zakázané literatuře a výtvarném umění. Divadelní spolek Jirásek se obíral textem knihy Johna Reeda Deset dnů, které otřásly světem.

1985
Divadelní spolek Jirásek prožíval třetí vrchol své slávy. První byl v letech dvacátých, krátce po jeho vzniku. Druhý zažil těsně po osvobození, kdy se dostal do čela zdejšího kulturního života. Třetí přišel v posledních letech před převratem, kdy na některých místech v republice právě amatérské divadlo převzalo duchovní iniciativu mířící ke změně společenských poměrů. Jiráskovci získali hlavní cenu na 55. Jiráskově Hronově za svou inscenaci Shakespearovy hry Jak se Vám líbí.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':