Databáze českého amatérského divadla

Texty: GARDAVSKÝ, Vladimír: Jana Kubátová rozehrála jiskřivou komedii. Plzeňský deník 22. 5. 2007

Je potěšující, že další člen činohry Divadla J.K. Tyla v Plzni navázal spolupráci s Plzeňskou neprofesionální scénou. Divadelní soubor Dialog po experimentální nonverbální autorské inscenaci Michala Hechta Plakát Dory Gray uvedl v premiéře konverzační komedii Jeana Della a Géralda Sibleyrase Takový malý žertík v režii Jany Kubátové.
Jiskřivá a vůbec ne plytká společenská komedie, která získala i ocenění jako nejlepší francouzská hra roku, v lecčems dokonce připomíná Čechova – prodává se starý rodinný dům a vztahy mazi postavami, které si dosud byly blízké, se pozvolna, ale nezadržitelně rozvolňují. Za vše může malý nevinný žertík. Emancipovaná Klára (Marie „Muška“ Chmelíková) tvoří s poněkud flegmatickým Brunem (Pavel Bárta) již osm let takzvaně ideální pár, ale v obavách, že přestává být dostatečně přitažlivá, ve společnosti oznámí, že se s partnerem rozcházejí. Tato slova je pak už obtížné, ne-li nemožné vzít zpět. Obzvlášť to platí, je-li nablízku sympatický jemný ironik Viktor (Radim Brejcha), přitažlivá a dosud bez závazků a navíc každou situaci vždy s mírným zpožděním chápající Alex (Eva Markvartová) či mile protivný nešťastník Patrik (Petr Vodica). I když se žertík zdá zpočátku Kláře poučný, vynořuje se náhle nežádoucí minulost, dávné prohřešky i neodbytné vzpomínky a všechno je jinak.
Jistě není jednoduché nastudovat celovečerní blýštivou komedii, v níž pět rovnocenných postav je téměř setrvale na jevišti, ale pětice zkušených herců vdechla svým rolím život s grácií a vskutku věrohodně. Režisérka rozehrála veškeré zvraty v jednání osob i pointování humorných situací nadmíru jemně, nenápadně, ale přesně a neobyčejně účinně. A hraje-li se o proměňujících se mezilidských vztazích mezi pěti charakterově odlišnými postavami, jistě si každý divák může vybrat leccos pozoruhodného i pro sebe.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':