Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČÁPOVÁ, Jitka: Když se hraje Duhové divadlo. AS 2008, č. 4, s. 53.

Když se hraje Duhové divadlo

Jitka Čápová

Jaké to je, když se sejde 186 herců ve věku 10–18 let v Písku? Jaké to je, když pubertální mládež hraje 2200 let starou hru, jejímž autorem je sám Plautus ? A jak to všechno vypadá z hlediště? Kdo z vás má rád divadlo, může tohle všechno zažít na Duhovém divadle. Již tři roky po sobě probíhá začátkem června v Písku tato celostátní dětská divadelní přehlídka představení waldorfských škol a regionálních dětských souborů. Pořádá ji Sdružení rodičů a přátel Svobodné waldorfské školy v Písku.
Myšlenka na pořádání akce se zrodila při setkávání pedagogů waldorfských škol na vzdělávacích seminářích. Dramatická výchova má totiž v této pedagogice své nezastupitelné místo. Je používána jako přitažlivá a funkční metoda v nejrůznějších předmětech, např. včetně fyziky a biologie. Ale to byste museli vidět na vlastní oči a ještě lépe zažít na vlastní kůži. Již v první třídě žáci nacvičují krátké scénky a vyvrcholením dramatické práce je nastudování rozsáhlého představení v osmé třídě. Zde se přistupuje zejména ke klasickým hrám. V Písku to byly za poslední roky tituly jako Strakonický dudák, Sen noci svatojánské či Dalskabáty hříšná ves. Takové představení trvá pak hodinu a Dalskabáty dokonce dvě hodiny deset minut. Sami uznáte, že bylo jen otázkou času, kdy dozraje myšlenka a potřeba předvést výsledky svého úsilí nejen rodičům v rodném městě, ale i kolegům z jiných waldorfských škol v republice a zároveň zhlédnout dílo kolegů z jiného kraje. A tak se zrodilo Duhové divadlo. Písecká waldorfská škola je nejstarší školou tohoto typu v republice a zrovna divadlo je naší srdeční záležitostí, takže jsme se chopili iniciativy.
A jaké bylo letošní Duhové divadlo? K vidění bylo 18 představení na třech scénách, další dvě představení zhlédly děti z waldorfské MŠ Sluníčko a senioři v domovech důchodců.
Letošní programová nabídka se od loňské dost lišila. Snad jen hostitelská Svobodná škola zůstala ve svých třech představeních věrná klasickým divadelním hrám. Zbytek republiky (9 souborů) sáhl většinou k autorským hrám, často se sami herci podíleli na scénáři. A jelikož jedním z hlavních cílů přehlídky je sám proces tvorby inscenace, dá se říct, že děti se zapojily více než loni.
Konkrétně k vidění byla tato představení waldorfských škol: ZŠ Příbram 3. tř. – Hra o Josefovi, starozákonní příběh o životě Josefa; ZŠ Semily 8. tř. – Thanks god it’s Friday (Díky Bohu, že je pátek) – příběhy vyprávěné americkými černochy na počátku 20. století; ZŠ Brno 9. tř. – O princeznách trochu jinak – loutkohra, ve které se setká řada princezen, kterým by se to jinak nepodařilo; ZŠ Ostrava 7. tř. – Hra na obchod – veselohra; ZŠ Svobodná Písek 7. tř. – Parsifal – rytířský příběh; ZŠ Svobodná Písek 8. tř. – Komedie o hrnci – sloužila Molièrovi jako základ pro Lakomce; ZŠ Svobodná Písek 9. tř. – Dalskabáty hříšná ves – loutkohra, variace na loňské téma; SŠ Ostrava – Akvárium – v akváriu nežijí jen sladkovodní ryby, ale filmové hvězdy.
Představily se i dvě inscenace regionálních dětských souborů: DDM Písek – W.S.W. – jaké jsou ženy v dílech W. Shakespeara; DS při SUD Č. Budějovice – Tramvaj – etudy z obyčejného dne v obyčejné tramvaji.
Letošní novinkou bylo vystoupení profesionálního hosta – mima Michala Hechta. Jeho pantomimické etudy nenechaly žádnou bránici v klidu. Všichni se pak těšili na pantomimické workshopy, které s ním druhý den probíhaly. Daly účastníkům velkou inspiraci a chuť do další dramatické práce.
Za organizátory věřím, že příští, 4. ročník nenechá milovníky divadla v klidu a přijdou v hojném počtu. Myslím, že takový pěkně zvládnutý čtrnáctiletý Parsifal není často k vidění.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':