Databáze českého amatérského divadla

Texty: Karlínské jeviště 2009 - zpráva ČTK na www.divadlo.cz

Nadcházející víkend v pražském Karlíně bude plný divadla
Praha 22. ledna (ČTK) - Třináct inscenací amatérských divadelních souborů bude uvedeno od 23. do 25. ledna v zimní části 11. ročníku přehlídky Karlínské jeviště. V tamním Domě dětí a mládeže ji pořádá občanské sdružení Divadlo a život ve spolupráci s Karlínským spektrem a Amatérskou divadelní asociací.

\"Už předloňský desátý ročník této přehlídky a divadelní dílny se do tradičního listopadového víkendu nevešel a bylo nutno uspořádat jeho lednové pokračování. Stejný zájem provází přehlídku Karlínské jeviště i teď. Loni v listopadu se uskutečnilo v domě na Karlínském náměstí 18 divadelních představení; současných 13 na ně naváže,\" řekl ČTK organizátor Milan Špale.

Program přehlídky nabídne podle něj žánrově pestrou kolekci, v níž nechybí detektivní hra, několik komedií a klasických dramat a hlavně čtyři pohádky pro děti. \"Z autorů, kteří se zde budou zastoupeni, jmenujme především Agathu Christie, Nikolaje Vasiljeviče Gogola, Jeana-Paula Sartra, Aloise Jiráska a Erika-Emmanuela Schmidta,\" dodal Špale. Kromě ochotníků z metropole se pražskému publiku představí i přední kolektivy z dalších českých regionů. Konkrétně soubor Svatopluk z Benešova, Havlíček z Neratovic, Tyl z Čelákovic a teplický soubor s názvem 4 pod peřinou.

Karlínské jeviště bylo zpočátku koncipováno jako nesoutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů. Byla určena především těm ochotnickým tělesům, která se z nejrůznějších důvodů obvykle neúčastní přehlídek, z nichž lze postoupit na významnější festivaly. Toto divadelní setkání mělo vždy formu dílny, kde klasickou porotu nahradil lektorský sbor, jehož členové s ochotníky každou jejich produkci rozebrali a poradili jim. V průběhu let se toto zaměření vyvíjelo, kromě začínajících souborů se přehlídky účastní i zkušenější kolektivy. \"I pro jejich členy je totiž následná diskuse poučná,\" vysvětlil Špale.

V lektorském sboru Karlínského jeviště usedají například dramatik, scenárista a režisér Vlastimil Venclík, místopředsedkyně Amatérské divadelní asociace Libuše Limanová, režisér a dramaturg Hudebního divadla Karlín Luboš Šterc či dlouholetý člen této scény Jiří Koutný.

Jiří Borovička mal

Související Přehlídky

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':