Databáze českého amatérského divadla

Texty: Rakovník, Loutkářské letnice 2006

Loutkářský spolek Před Branou Rakovník pořádal v letech 1980 až 1990 loutkářskou přehlídku pod názvem Rakovník dětem. Tato přehlídka se těšila velkému zájmu malých i velkých diváků. V roce 1990 řada loutkářských souborů v našem kraji zanikla a s tím zanikla i přehlídka. V současné době řada spolků obnovila svoji činnost, vznikla sokolská loutková divadla a pro další růst kvality amatérského loutkářství je nutné pořádat přehlídky a soutěže, na kterých lze porovnat práci jednotlivých kolektivů i jednotlivců.

Přehlídku Letnice přebírá rakovnický loutkářský spolek z Českého Dubu a Čelákovic, kde tamní loutkáři neměli dostatečnou podporu pro tak náročnou práci, jako je pořádání přehlídky, ani vhodné zázemí. Přehlídka Letnice probíhá ve spolupráci se Skupinou amatérských loutkářů při Svazu Českých divadelních ochotníků. SAL poskytuje odborné lektory pro semináře. Přehlídka probíhá každoročně s tím, že v sudých letech probíhá v Čechách a lichých letech na Moravě, v Přerově. Letnice Rakovník 2006 proběhnou ve dnech 26. až 28. května 2006. Zúčastní se jich 7 loutkářských souborů, a to 5 z Čech a 2 z Moravy. Součástí přehlídky bude dvoudenní seminář, zaměřený na práci s loutkou. Seminář bude reagovat na konkrétní požadavky jednotlivých účastníků, neboť technické zázemí loutkového divadla v Rakovníku umožňuje využít hru všemi typy loutek.
Pro účastníky semináře budou připraveny, ve spolupráci s lektorem, potřebné pomůcky a materiály. Ubytování a stravování účastníků bude řešeno s co nejmenšími finančními nároky, budou využity místní ubytovny a restaurace, zajišťující podávání kvalitních jídel za přijatelné ceny. Největší zátěž ve financování přehlídky činí příspěvek na dopravu, zvláště pro soubory z Moravy, ale i ze vzdálenějších koutů Čech. Slavnostní ráz přehlídce bezesporu dodá přijetí účastníků přehlídky u starosty Města Rakovníka, Ing. Zdeňka Nejdla. Přítomni budou i zástupci SAL. Jednotlivé divadelní spolky obdrží diplomy za účast, knihu s tématikou loutkového divadla a upomínkové a propagační materiály.

Předpokládaný program přehlídky bude následující:

26. 5. 2006
14.30 zahájení přehlídky a představení domácího souboru O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE - LS Před Branou Rakovník
16.30 představení KABARET A VODNÍK (černé divadlo) - LS DDM Mladá Boleslav
19.00 seminář – práce s loutkou 1. část

27. 5. 2006
09.00 představení O MALINOVÉ STUDÁNCE - LD Špalíček Plzeň
11.00 představení ČERTŮV ŠVAGR - LD Bubeníček Sokol Praha
12.00 slavnostní přijetí souborů starostou města
14.00 představení SKÁKAVÁ PRINCEZNA - LD Martínek Libáň
16.30 představení DVANÁCT MĚSÍCŮ - LD Jiskra Praha
19.00 seminář – práce s loutkou 2. část
21.0 0 přátelské setkání

28. 5. 2006
10.00 představení DŽINOVO KRÁLOVSTVÍ NOCI - LD Přerovský kašpárek Přerov
14.00 představení ČERVENÁ KARKULKA - LD Srdíčko Vysoké Mýto
16.00 závěr přehlídky

Časový harmonogram přehlídky se dále vyvíjí v návaznosti na časové a technické požadavky jednotlivých účastníků přehlídky. Konečná podoba časového harmonogramu přehlídky bude známa v měsíci květnu 2006. Z konání přehlídky bude vypracována zpráva, která bude otištěna v časopisu Rolnička a článek pro časopis Loutkář. Účast na přehlídce jednak umožní souborům navázat nové kontakty a tím rozšířit nabídku představení hostováním ostatních souborů v jednotlivých divadlech a přivede do našeho kraje divadelníky z celé republiky. Vzhledem k tomu, že přehlídka se periodicky opakuje každé dva roky, stane se náš kraj v brzké době důležitým místem setkávání lidí, kteří rozvíjejí několik století starou tradici. Vždyť loutkové divadlo bylo v minulosti nositelem kultury i v těch nejzapadlejších vesničkách našich zemí a i dnes je pro nejmenší diváky prvním setkáním s kulturním zážitkem v kolektivu vrstevníků a zdrojem zážitků, které sebou ponesou po celý život..
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':