Databáze českého amatérského divadla

Texty: Čáslav, 2009 Dusíkovo divadlo v Čáslavi čeká rozsáhlá rekonstrukce, ČTK

Dusíkovo divadlo v Čáslavi čeká rozsáhlá rekonstrukce
ČTK, 15.2.2009
Městské Dusíkovo divadlo v Čáslavi připravuje rozsáhlou rekonstrukci. Je čtvrtým nejstarším kamenným divadlem v Čechách, letos si připomíná 140 let od svého otevření.


Čáslav (Kutnohorsko) 15. února 2009 (ČTK) - Městské Dusíkovo divadlo v Čáslavi připravuje rozsáhlou rekonstrukci. Je čtvrtým nejstarším kamenným divadlem v Čechách, letos si připomíná 140 let od svého otevření. Opravy se uskuteční v několika etapách, protože celkové náklady se odhadují na 120 milionů korun. Město na to požádá o evropskou dotaci, řekla ČTK ředitelka divadla Eva Albrechtová.
Nejvíce zanedbaný je suterén divadla, na hranici životnosti je technická vybavenost stavby, mimo jiné vzduchotechnika, vytápění, elektroinstalace, rozvody vody. Největším problémem divadla je ale jeho nedostatečné sociální zařízení a nevyhovující zázemí pro učinkující. Stavba má navíc řadu bariér, kvůli nimž se do ní nedostanou bez cizí pomoci osoby s omezenou schopností pohybu.
Podle spoluautora studie opravy objektu architekta Aleše Buriana představuje rekonstrukce a dostavba Dusíkova divadla první zásadní změnu v jeho struktuře od požáru v roce 1923. Od té doby se přitom výrazně změnily požadavky na divadelní provoz i zázemí. Cílem studie proto bylo adaptovat divadelní budovu na nové podmínky, a to při udržení všeho cenného, co se v ní zachovalo.
Studie předpokládá kromě rekonstrukce historické části divadla jeho dostavbu na západním a severním okraji jeviště, na místě nynějšího skladu rekvizit a šaten. Tím se rozšíří foyer, nové schodiště zpřístupní první a druhou galerii, v prostoru vznikne osobní výtah a nové hygienické zařízení pro návštěvníky. Kapacita hlediště se kvůli zvýšení komfortu sníží z nynějších 436 míst na 344 míst. Nově se vyřeší zázemí jeviště, v přízemí vznikne divadelní restaurace.
Čáslavské divadlo nese jméno tamního rodáka, skladatele a klavíristy Jana Ladislava Dusíka (1760 až 1812). Jeho stavba byla zahájena v červnu 1867, slavnostně se otevřelo 28. února 1869. Nejvýznamnější stavební změnou prošlo po požáru v roce 1923, kdy shořelo jeviště s hledištěm. Po roce 1989 se vybudovaly sprchy a upravily šatny herců, opravil se hlavní vstup a fasáda.
jt snm

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':