Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBAL, Milan: Popelka na houpačce - Evelínka. AS 2007, č. 6

DS Tábor o.s. přivezl Nepilovu Polní žínku Evelínku. Neobvyklá, odvážná a bezpochyby nejednoduchá volba se v tomto případě vyplatila, a to především díky základnímu výrazovému prostředku, který bychom mohli nazvat lehkou ironií, jež je k Nepilově až lyrické poetice v kontrastu a tudíž paradoxně jevištně účinná (dramatizace a režie Josef Konrád). Díky této ironii se tak můžeme kochat zlehčujícími, ale přesnými výstupy Vypravěče (výtečný Josef Konrád), ani na moment však nepřijdeme o autorovo kouzelné vyprávění osudu Francinka a Evelínky. Přesto lze pojmenovat dva momenty, které přinesly pochybnosti a diváky spíše mátly. Tím prvním je jakýsi rámec, který nám představitele ústředních postav Francinka a Evelínky ukazuje na začátku jako hádající se herce Tomáše a Katku, během produkce se pak neorganicky tu a tam těmito civilními jmény osloví, aby v závěru odešli ruku v ruce mezi diváky. Motiv vyloženě nadbytečný. Druhým matoucím momentem jsou loutky, v tomto případě manekýni. Díky neujasněnosti jejich funkce (a to jak po stránce sdělení, tak obrazu) si jako diváci neustále klademe otázku, proč na jevišti vlastně jsou? Tato otázka však zůstane inscenátory až do konce nezodpovězena. Je to velká škoda, protože loutky pak působí jako schválnost a ne jako záměr. Přes to všechno jsme byli svědky velmi zdařilé inscenace, k čemuž přispěla i nápaditá scéna a herecké výkony všech představitelů.
Je potěšitelné, že jsme se v zásadě ve všech případech setkali s talentovanými a vyspělými hereckými kolektivy, což může být jistě jeden z velkých příslibů do budoucna. V této souvislosti mi dovolte upozornit na skutečnost, že podle názoru odborné poroty vytvořil jedny z nejvýraznějších hereckých výkonů Miroslav Ondra, a to jako Zrzunda v Kocourku Modroočkovi a jako Baron Trellonni v Ostrově pokladů. Pouze jeho status profesionálního divadelníka nám zabránil jej ocenit.
Odborná porota, která letos pracovala ve složení Petr Michálek, Pavel Purkrábek, Milan Schejbal, Jan Šotkovský a Martin Vokoun, se rozhodla nenominovat na Jiráskův Hronov 2008 žádnou inscenaci, k dalšímu výběru pak doporučila inscenaci Polní žínka Evelínka DS Tábor o.s.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':