Databáze českého amatérského divadla

Texty: Doplnění informací k souboru - únor 2009.

Název: Divadelní soubor Lipka
Adresa: Dolní Lipka 38, 561 69 Králíky

Založen: na podzim roku 2003, kdy byla nacvičována první hra - originální divadelní předloha k Fričově filmu Kristián (autor Noe).

Období doloženého působení: První tři desetiletí po 2. sv. válce v obci působil úspěšný soubor pod vedením pana Kacálka. Lipka na tuto tradici navazuje, přesto si soubor Lipka dal název podle vsi Prostřední Lipka, kde se konala premiéra Kristiána. Soubor doposud nemá vlastní divadelní scénu, přesto připravuje adaptaci společenského sálu Hostince U Mostu v Těchoníně na vlastní scénu.

Text:
Kdy a kým byl soubor založen, vedoucí, režisér, počet členů (popř. jejich charakteristika, složení, i věkové a profesní). Divadelní soubor Lipka založili Mgr. Luboš Petráněk ml. a Arnošt Juránek v r. 2003. Současným vedoucím souboru je druhý jmenovaný. Oba se podíleli na režii prvních představení, dvě hry režíroval také další režisér souboru Libor Líbal. Lipka má dnes asi 15 stálých členů. V době, kdy se hrála Pytlákova schovanka však hrálo na jevišti i 23 lidí. Na jevišti se vystřídali ochotníci ve věkovém rozmezí 8 až 85 let! Soubor nemá vysloveně hlavní herecké osobnosti. Každá nová hra je obsazována tak, aby charakter a věk postav co nejvěrněji odpovídal předloze. Záměrem souboru je také střídat hlavní role, aby nebyl divák některými tvářemi již "unaven". Zdejší raritou je i to, že členové souboru mají místa trvalého bydliště nejen v Králíkách, ale po celém Králicku (Dolní Lipka, Heřmanice, Prostřední Lipka, Lichkov, Těchonín, Červená Voda) a soubor je tak veskrze regionální. Členové souboru jsou však v divadle ryzí amatéři. Zastoupeny tu jsou povolání všeho druhu. Výhodou je, že tu hrají truhláři, lešenáři, vydavatel místního periodika, švadlena, ale také výpravčí vlaků, řidič pekárny, vlakvedoucí, laborant, studenti, důchodci...

Kde hraje/hrál. Jak často hraje/hrál, jaké měl/má obecenstvo.
Zajíždí / zajížděl někam s představeními?
Protože soubor nemá vlastní scénu, objíždí v prvních měsících roku (zpravidla leden-duben) s nacvičeným divadlem několik městských, ale především venkovských scén v nejbližším okolí města Králíky. K těm pravidelným místům patří Králíky, Červená Voda, Lichkov a Těchonín. Soubor se s některými hrami představil také v Hanušovicích, Štítech, Vlčkovicích, Klášterci nad Orlicí, Kunvaldě, Letohradě-Orlici, Dolní Dobrouči, Horní Čermné a v Horních Heřmanicích. Dá se říci, že je tedy "kočovným divadlem".

Záměr, charakteristika činnosti.
Charakteritiska práce, vývoje souboru, v jakých etapách se vyvíjel, jakými osobnostmi ovlivněn ..
Lipka hraje od letošního ledna svou pátou divadelní hru. Repertoár je směrován na známá filmová díla, či spíše na jejich původní divadelní předlohy (Kristián, Slaměný klobouk). Letos získala půlroční licenci na hru divadla Sklep "Mlýny". Před dvěma lety, za souhlasu autorů Svěráka a Smoljaka, soubor uvedl velmi úspěšnou vlastní divadelní adaptaci filmové veselohry Na samotě u lesa. A protože soubor sází především na veselohry a komedie, pravděpodobný vývoj směřuje k podobě divadla autorského.

Rok, Inscenace, které uvedl, autor, úprava, režie, výprava, hudba atd. Účast na přehlídkách. (Pokud byl soubor na přehlídce v dalším roce, přiřadit k názvu přehlídky i rok, ale řadit hned za inscenaci a údaje o ní.)
Výčet her je již na Vašich stránkách včetně letopočtů a režisérů vyvěšen.

Význační herci, výtvarníci atp.
Scénu si soubor vytváří svépomocně. Spolupracoval doposud s místními výtvarníky MgA. Kristinou Brůnovou a Jaroslavem Šabatou.
Jak už bylo řečeno, soubor nemá vyslovené "primadony". K jeho stálicím jistě patří - Radka Vodičková, Jarmila Venzarová, Květoslava Machová, Josef Stejskal, Oto Pavliš, Libor Líbal, Jaroslav Vacek, Roman Švéda, Jiří Kyral, Tomáš Verner, Arnošt Juránek, Lukáš Temňák. Zahráli si tu a dále také hrají např. Aneta Petránková, Luboš Petráněk, Kateřina Michaličková, Renata Štieberová, Petr Venzara, Jaroslav Vágner, Marie Kaufmanová, Marek Krejčí, Šárka Martincová, Ladislav Filip, Anna Líbalová, Jitka Maixnerová, Pavla Prokopová, Jan Mach a další.
Kdy ukončil činnost, proč
-

Typ souboru: občanské sdružení


Obory: činohra


Specializovaná bibliografie souboru:

Archivy:
Soubor má vlastní archiv, v němž vedle bohaté kolekce fotografií má také digitální záznamy všech svých představení. V letošním roce by DS Lipka chtěl spustit také vlastní webové stránky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':